Srdečník obecný

Srdečník obecný

Latinský název: Leonurus Cardiac

srdeční onemocnění, tachykardie, vysoký krevní tlak, migréna, psychické problémy, epilepsie, poruchy trávicí a nervové soustavy, prostata, hemoroidy, nespavost, stres, hyperfunkce štítné žlázy, menstruace, porod

Původ

Kořeny léčivého srdečníku obecného sahají až do období starověké Řecké a Římské říše. Později se s ním setkáváme v Asii, konkrétně v oblasti ruské Sibiře, kde ho místní obyvatelé používali jako uklidňující prostředek prakticky na všechno. Odtud se rozšířil téměř do celého světa. Dnes ho najdeme nejen u nás v Evropě, ale i v Severní Americe, a dokonce i ve Skandinávii. Používá se hlavně jako léčivý prostředek na problémy se srdcem. Kromě toho se však pěstuje i jako medonosná rostlina, která obsahuje bohaté zásoby sladkého nektaru. V našich podmínkách se tato rostlina vyskytuje ve skutečně hojném množství. Nejednou ji najdeme růst i podél silnic a plotech, či na opuštěných místech, díky čemuž si mnozí myslí, že se jedná o nepodstatnou plevel.

Charakteristika

Srdečník obecný, nebo i srdečník či lví ocas, pochází z čeledi hluchavkovitých rostlin. Jeho výška se pohybuje v rozmezí 0,5 - 1,5 m. Je charakteristický svým pronikavým aroma, výraznou nahořklou chutí a červenofialovým čtyřhranným stonkem, z něhož vyrůstají listy zakončené zoubkovaným okrajem. Jejich postavení na stonku je krížnoprotistojné, přičemž z míst, kde dochází ke střetu listu a stonku vyrůstají narůžovělé, bleděčervené až světlé květy. Srdečník kvete v období od června do srpna a jeho květy jsou včelami velmi vyhledávané, protože obsahují vysoký podíl nektaru. Květy se v období září mění na plody - tvrdky, které mají podlouhlý tvar a vyznačují se svým leskem a světle hnědou barvou.

Sbíraná část

Sběr srdečníku obyčejného realizujeme během období jeho rozkvětu, přičemž se zaměřujeme na vrchní, přibližně 30 - 40 cm dlouhou, ještě nezdrevnatělou část stonku spolu s listy, případně se můžeme zaměřit na boční, mladé výhonky. Sebrané části rostliny je třeba usušit buď jejich pověšením ve svazcích nebo rozložením na tenké vrstvy mimo dosah přímého slunce, ideálně ve stínu, při teplotě maximálně 35 ° C.

Účinky

Užívání srdečníku obecného uklidňuje kardiovaskulární systém, a to hned ve více směrech. Dokáže pomoci při projevech hypertenze a snížit krevní tlak, ale i při příznacích tachykardie tím, že se postará o snížení tepovosti. Do našeho kardiovaskulárního oběhu tak vnese klid a harmonii, čímž dosáhneme skutečného pocitu klidu.

Tato léčivá rostlina velmi účinně působí i na ženskou hormonální soustavu, upravuje cyklus a snižuje bolest při menstruaci. Utlumuje bolesti vnitřních pohlavních orgánů a přispívá k úpravě menstruačního cyklu. Kromě tišení bolesti však pomáhá i v období menopauzy, kdy dokáže vyrovnávat návaly tepla, chladu i psychické zátěže. Je využívána i během porodu, kdy stimuluje srdce matky, tlumí porodní bolesti a pomáhá zvládat bolestivé kontrakce a stahy dělohy. Tím, že působí na ženské hormony, dokáže kromě zmíněných obtíží pomoci i s přirozeným zvětšením poprsí, což mnohé ženy potěší.

Srdečník obecný je účinný i při problémech způsobených poruchami ústřední nervové soustavy. Tlumí stres a tím navozuje psychickou rovnováhu. Díky tomu se používá i jako účinný prostředek při problémech s nespavostí.

Léčivé účinky srdečníku obecného jsou velmi prospěšné a účinné nejen pro ženy, ale i pro muže. Podporuje správné fungování prostaty a udržuje pravidelnost močopudného účinku, čímž zaručuje správné fungování močových cest a celé močové soustavy.

Jednotlivé léčivé složky srdečníku obecného mají i protizánětlivé účinky. Právě proto se rostlina používá i jako prevence proti zánětům, ať už po absolvování operace nebo jen preventivně. V takovém případě rostlina působí jako detox pro organismus, který zároveň přispívá k lepšímu fungování našeho imunitního systému.

Upozornění

Při sklizni rostliny je třeba být opatrný. Je poseta nepříjemnými ostny, které mohou nepříjemně podráždit pokožku. Opatrnosti je třeba dbát i při jejím dávkování. V nadměrných dávkách může působit jako droga a být tak pro její uživatele toxická a nebezpečná. Rozhodně se nedoporučuje podávat těhotným a kojícím ženám, ženám s velmi silným průběhem menstruace, lidem s poruchami srážlivosti krve a těm, kteří mají výrazně nízký tlak či sníženou tepovost srdce.

Kontraindikace

Při užívání srdečníku obecného došlo v několika případech k projevu vedlejších účinků. Objevit se mohou různé alergické reakce, a to hlavně u uživatelů, kteří jsou citlivější na rostlinné látky. V jejich případě může být alergická reakce opravdu rozsáhlá. Zároveň by se neměl užívat ani s léky, které zabraňují srážení krve.