Sporýš lékařský

Sporýš lékařský

Latinský název: Verbena officinalis

neplodnost, menstruace, žaludek, únava

Původ

Sporýš lékařský je rozšířen v Evropě, Africe a Asii. Má rád vlhké půdy, které jsou písčito hlinité až hlinité. Roste v závětří v teplejších oblastech, na rumištích, v příkopech, při potocích, cestách i na opuštěných dvorech. Železník patří odedávna k léčivým rostlinkám. Ve starověku její připisovali nadpozemskou moc. Římští vojáci nosili tuto bylinku aby je chránila před zraněními, používali ji při posvátných obřadech a čistily se jí oltáře pro rituály. Ve starém Řecku rostlinu zasvětili Venuši a kněží její kořen nosili v rouchu. Zamilovaní si ze sporýše vařili nápoj lásky, a to pro své afrodiziakální účinky. Egypťané zase věřili, že bylinka pochází ze slz bohyně Isis. Lidové jméno sporýš dostala bylinka již za starých dob, kdy se v čarodějnictví věřilo, že tělo ochrání před střelami a ranami.

Charakteristika

Sporýši lékařskému se přezdívá i verbinka, vrbinky, bosorkina plevel, holubí zelinka či sporýš. Je to trvalka, která roste do výšky až 70 cm. Má rozvětvený hranatou stonek, který se v horní části rozvětvuje. Listy jsou vstřícné, podlouhlé, v horní části drsné, v dolní části mají dlouhou stopku a jsou větší. Fialkové nebo světle růžové květy jsou v hroznech. Plody jsou čtyři tvrdky.

Sbíraná část

Kvete od července do srpna, kdy se sbírá kvetoucí nať. Odřezávají se horní části stonků s květy a také čerstvé, zdravé spodní listy. Bylinka se suší na stinném dobře větraném místě nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 stupňů.

Účinky

Sporýš lékařský obsahuje třísloviny, silici, sliz, minerální látky, saponin a také iridoid verbenalín. Ženám pomáhá vyvolat menstruaci, uvolňuje menstruační křeče, stimuluje vaječníky a čerstvým maminkám podporuje tvorbu mléka.

Používá se pro povzbuzení chuti k jídlu, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí žaludeční křeče, zlepšuje činnost trávicích orgánů, pomáhá při průjmech, harmonizuje střevní mikroflóru. Také pomáhá při revmatismu, bolestech, anémii a edémech. Má počopudný účinek, pomáhá při infekcích spojených s hromaděním moči v močovém měchýři, při nedostatečné činnosti jater a ledvinových kamenech a rovněž při nervových bolestech.

Sporýš lékařský je účinný i při infekcích úst a hrdla, při zánětech ústní dutiny a hltanu, napomáhá rozpouštět hleny, tlumí kašel, ulevuje při bolestech v krku, uvolňuje zánět dýchacích cest a používá se k přípravě kloktadel. Má utišující účinek při bolestech hlavy. Má zklidňující vlastnosti, tedy působí proti nervozitě, všeobecnému nervovému a psychickému vyčerpání, strachu, nespavosti, únavě, migréně a neschopnosti uvolnit se. Také pomáhá při špatně se hojících ranách, modřinách a vředech.

Upozornění

Tuto bylinku by neměly užívat těhotné ženy. Rovněž by se neměla užívat ve vyšších dávkách a dlouhodobě.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost sporýše lékařského s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky. Při správném dávkování nemá užívání této bylinky vedlejší škodlivé účinky.