Spalničky během těhotenství
Spalničky patří k neškodným dětským nemocem. Pokud by dostala spalničky žena v prvních třech měsících těhotenství, může to způsobit potrat nebo vážné poškození plodu. Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí.
Typickým příznakem onemocnění je kromě jiných doprovodných příznaků horečka a výskyt malých červených skvrn na obličeji a na trupu. Jelikož zde je možné riziko nákazy ještě dříve než se objeví příznaky, není možné vyhnout se kontaktu s infikovanou osobou. Nejlepší ochranou je onemocnění v dětském věku - ten, kdo jednou měl spalničky má celoživotní ochranu. Ženy, které chtějí mít děti, a které nejsou imunní, by měly být proti spalničkám včas očkovány. Očkování v těhotenství již není možné, protože by mohlo uškodit plodu.
Pokud nastávající matka dostane spalničky v prvních třech až čtyřech měsících těhotenství, může přenést infekci na plod. Čím dříve se dítě nakazí, tím větší je nebezpečí potratu nebo předčasného porodu a riziko vzniku očních problémů, hluchoty a srdeční poruchy. Po čtvrtém měsíci je infekce nenarozeného dítěte sice stále možná, ale méně riskantní, protože orgány jsou v podstatě vyvinuty.
Na prvním screeningu se pomocí krevního testu určí, zda je těhotná žena imunní vůči spalničkám. Takzvaný titr spalniček označuje, zda jsou dostatečné protilátky proti virům: Pokud je hodnota 1:32 nebo vyšší, má těhotná žena dostatečnou ochranu. Pokud je hodnota 1:16 nebo nižší a těhotná žena přijde do kontaktu s nakaženou osobou, může pasivním nakažením s protilátkou imunoglobulinem dojít k tomu, aby se zabránilo infekci.