Snažíte se otěhotnět?

Připravte se na těhotenství co nejlépe - zjistěte, kdy máte ovulaci a kdy je tedy nejvíce pravděpodobné, že otěhotníte; připravte se na těhotenství i změnou svých stravovacích návyků. Správné načasování je předpokladem úspěchu.

Počít a donosit dítě může každá zdravá žena od nástupu první menstruace až do doby menopauzy, tj obvykle kolem 50. roku života. Doporučuje se tehotneství příliš neodkládat a miminko porodit nejpozději do věku 35 let. Později může stoupat riziko možného genetického postižení plodu. Někdy pomůže vhodné načasování, hlavně pokud máte menstruační cykly nepravidelné, což je u třetiny žen běžné.

Jak co nejpřesněji určit své plodné dny

Každá žena může mít plodné dny v jinou dobu, proto není snadné vypočítat ovulaci, tedy nejvhodnější čas k oplodnění vajíčka. Ovulace znamená uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu, ve kterém je vajíčko schopné oplodnění přibližně po dobu 24 hodin. Ovulace nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, kdy dochází k vzestupu gestagenů a je doprovázena drobnými změnami, například zvýšením bazální teploty. Vhodná doba k otěhotnění, a tedy i pohlavnímu styku, bývá obvykle od tří dnů před ovulací až do dne ovulace.

Z hlediska načasování se velmi osvědčují ovulační testy proužkové LH 5ks, které Vám poskytnou přesnou informaci o nadcházející ovulaci. Pro početí je nejvhodnější čas pozitivity testu, kdy jste nejplodnější, a pak ještě další dva dny. Pro zjištění ovulačního cyklu je v lékárně volně dostupný např. Ovulační tester DONNA.

Stravovací návyky a výživa

Zdravá výživa hraje v procesu přípravy na těhotenství důležitou roli. Je vhodné denní dávky jídla rozdělit do 5 časových intervalů. Strava by měla obsahovat dostatek čerstvého ovoce a zeleniny (až jednu třetinu), dále cereální výrobky, mléčné výrobky, ryby, maso - nejlépe bílé maso (kuřecí, krůtí, králičí), které neobsahuje mnoho živočišných tuků. Velmi důležité je dodržovat vhodný pitný režim - doporučené je pít 2,5 litru tekutin denně. Nejhodnotnější jsou šťávy připraveny z čerstvého ovoce, vhodná je také minerální voda bez bublinek a ovocné čaje.

Sexuální aktivita

Kvantita neznamená zároveň kvalitu! Spermie potřebují čas na dozrání. Při velmi častém pohlavním styku jsou spermie příliš mladé a nejsou plně oplodnění schopné. Nejvhodnější frekvence pohlavního styku je v tomto případě 2-3x týdně.

Potvrzení těhotenství

Pokud jste udělali vše a vystihli spolu s partnerem tu správnou chvíli, bude jistě dalším logickým krokem zjišťování - potvrzení nebo vyvrácení těhotenství. Při tom Vám pomůže test, který ověřuje těhotenský hormon v moči. Těhotenský test je schopen zjistit prvotní stádium těhotenství již zhruba týden po úspěšném oplodnění. Zde se nabízí například - Těhotenský test Casetta Wondfo nebo KIWU WUKI Těhotenský test HCG 5ks. Pozitivní test je jistý zhruba na 90%, proto pokud si nejste výsledkem jistá, zkuste ho zopakovat.