Sléz lesní

Sléz lesní

Latinský název: Malva sylvestris

chronický kašel, trávicí soustava, angína, problémy močových cest, cévní onemocnění, vředy a otevřené rány, zlomeniny, kožní onemocnění, dušnost

Původ

Původním místem výskytu slézu lesního je oblast Středomoří. Jelikož však není náročný na podmínky, ve kterých roste, v hojné míře se rozšířil i do celé Evropy. Zcela běžně ho najdeme například i u nás. Obecně se však jedná o teplomilnou rostlinu rostoucí převážně na suchých loukách a pastvinách. V medicíně jsou jeho léčivé účinky již velmi dlouho známy, díky čemuž se využíval už v období středověku. Tehdy mu byla připisována i magická moc, která dokázala navrátit ztracenou lásku.

Charakteristika

Sléz lesní, lidově známý také jako boží koláčky, boží tvarůžky nebo chlebíček, je chlupatá rostlina dorůstající výšky 25 až 120 cm. Charakteristická je svým plazivým stonkem, kulatými slizovitými listy a květy růžové, bílé nebo levandulové barvy. Po odkvětu na jejich místě rostou plody tvrdky, které jsou diskovitého tvaru. Kromě lékařské oblasti má tato rostlina i jiné způsoby využití - stonky se využívají při výrobě lana a květy se vyskytují také jako dekorace v gastronomii.

Sbíraná část

Z částí slézu lesního jsou předmětem sběru listy, stonek a také květy rostliny. Jednotlivé části sbíráme v období od května do září.

Účinky

Léčivé účinky slézu lesního jsou ve velké míře využívány hlavně při problémech s kašlem. Dokáže zklidnit sliznici a snižuje dráždivé pocity vyvolávající nutkání na kašel. Také pomáhá s rozpouštěním hlenů, čímž urychluje léčbu zánětů a také celkový proces léčby například při angíně či zánětu průdušek nebo zánětu plic. Užitečným je i při chrapotu, oslabeném hlase a činnosti hlasivek.

Důležitou součástí lékařského světa je však i pro své vnější použití. Účinný je například při otocích, poraněních, otevřených ranách či zlomeninách, kdy pomáhá utišit bolest a uklidnit postižené místo.

Příznivý vliv má i na kožní onemocnění - ekzémy, herpes, vředy či různá kožní poranění. Pomáhá nejen k rychlejšímu hojení ran, ale zároveň snižuje pravděpodobnost vzniku zánětu.

Účinků slézu lesního se ve velké míře využívají i při problémech trávicí soustavy, při žaludečních potížích, průjmech a pod. Upravují střevní mikroflóru a pomáhají upravit fungování trávicího traktu.

Díky obsahu tříslovin pomáhá tlumit menstruační bolesti a silné krvácení. Jelikož má mírně sedativní a projímavé účinky, je sléz vhodný pro kojící matky a malé děti.

Upozornění

Sléz lesní nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky v případě krátkodobého, ale ani dlouhodobého užívání. Jeho konzumace je tedy naprosto bezpečná i pro děti a kojící matky.

Kontraindikace

Sléz lékařský je v hojné míře využívanou léčivou rostlinu. Zatím nebyla zjištěna žádná nesnášenlivost s jinými léčivými látkami a léčivy. Jakékoliv podezření je však třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.