Skořicovník

Skořicovník

Latinský název: Cinnamomum

trávení, metabolismus, nachlazení, revma, celulitida, infekce, afrodiziakum, menstruace

Původ

Skořicovník pochází z jižní Číny, ale má množství druhů, které se v současnosti pěstují v Indii, Vietnamu, Číně, Indonésii, Thajsku, na Srí Lance, tichomořských ostrovech a ve Střední a Jižní Americe. Je znám už více než 4000 let a více než dochucovadlo či sladidlo, se skořice využívala pro zdravotní účely. Ve starém Egyptě ji lidé používali na mykózy nohou či žaludeční a střevní potíže. Dokonce ji používali do přípravků na balzamování těl, protože kromě krásné vůně věřili v její ochranné síly. Za zázračnou ji považovali i staří Řekové a v Číně měla dokonce jistou dobu vyšší hodnotu než zlato. Ve středověku byla skořice po pepři jednou z nejcennějších koření na světě.

Charakteristika

Skořicovník je stálezelený tropický strom nebo keř dorůstající do výšky až 15 metrů. Kmen má popelavě popraskanou kůru. Listy jsou světlezené, krátce řapíkaté, kožovité, mají výraznou žilnatinu a aroma. Drobné žluté nebo bílé květy sestávají z vrcholíkových svazků a příjemně voní. Plodem je bobule.

Sbíraná část

Sbírá se kůra, kterou je třeba sloupnout ještě začerstva. Je třeba ji hned srolovat a takové tyčinky se pak pomalu suší ve stínu. Díky enzymům, které obsahuje, se kůra během sušení zbarví do hnědo-červena.

Účinky

Nejúčinnější látkou je silice, která se získává z kůry. Chemické složení i obsah se liší podle toho, odkud daný skořicovník pochází. Skořice obsahuje kromě silice i třísloviny a malé množství slizu.

Skořice se používá zejména jako koření a dochucovadlo do potravin, ať už v mleté formě nebo svinutých rolích. Má nezaměnitelnou vůni. Zvyšuje chuť k jídlu, podporuje trávení, pomáhá při bolestech žaludku, chrání žaludek před vznikem žaludečních vředů, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí proti nadýmání. Má antibakteriální účinky, zabíjí bakterie v ústech, dezinfikuje ústní dutinu a osvěžuje dech. Zároveň působí jako antibiotikum, odstraňuje bakterie i plísně a celkově působí na podporu imunitního systému.

Skořice snižuje hladinu cholesterolu, zajišťuje pružnost cév a žil, podporuje pevnost cévní stěny, posiluje svalstvo, reguluje krevní tlak, mírně snižuje srážlivost krve a prokrvuje organismus. Také snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu inzulínu. Oslabuje některé negativní účinky jídel s vysokým obsahem tuku, napomáhá rychlejšímu trávení, zabraňuje výskytu plísně a nežádoucích mikroorganismů v trávicím traktu a pomáhá s nadýmáním. Skořice je také výborným pomocníkem v boji proti celulitidě.

Příznivě působí i na ženské potíže, potlačuje silné menstruační bolesti, upravuje nepravidelnou menstruaci a v neposlední řadě působí jako afrodiziakum.

Skořice se také používá v prevenci chřipky, angíny a nachlazení, je účinná v boji proti infekcím, pomáhá s problémy močových cest, působí proti kašli, ulevuje od bolesti svalů a kloubů, snižuje projevy revma, pomáhá při Alzheimerově chorobě a roztroušené skleróze, je také nápomocná při artritidě a arterioskleróze. Jako jedna z mála má i zahřívací účinky a pomáhá prokrvit končetiny.

Toto koření také výrazně stimuluje mozkovou aktivitu, zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť, pozornost i vizuální postřeh. Kromě toho se používá i v aromaterapii, přičemž má povzbuzující a relaxační účinky, navozuje dobrou náladu a zmírňuje negativní pocity. Rovněž podporuje růst a kvalitu vlasů, používá se na problematickou a aknózní pleť, účinně bojuje s plísněmi, ekzémem a také s pásovým oparem.

Upozornění

Se skořicí zacházejte opatrně. Nepřekračujte denní dávku, která je 1 až 6 gramů či maximálně 1 čajová lžička. U dětí je to ještě méně. Nadměrná konzumace skořice může vést k poškození jater a ledvin, protože obsahuje kumarin. Ten by také mohl negativně zareagovat s léky jako aspirin, warfarin či ibubrofen a způsobit zdravotní komplikace. Konzumace skořice se nedoporučuje těhotným ženám. Nadměrné užívání skořice může u citlivých osob vyvolat alergické reakce jako vyrážku a jiné nepříjemnosti.

Kontraindikace

Nadměrné množství užívání skořice může způsobit i jiné alergické reakce, jako například otok jazyka, ústní dutiny, dásní, svědění, pálení či rány v ústech. Pokud netrpíte zvýšenou hladinou cukru v krvi, pravidelné užívání skořice může způsobit hypoglykémii, která se projeví zvýšenou únavou, závratěmi a mdlobami. Příliš mnoho skořice najednou může také způsobit problémy s dýcháním.