Sauna a těhotenství

Nejen Finové, ale i dalších několik milionů lidí na světě si rádo užívá teplo v sauně. A v těhotenství? Dokonce ani tehdy se jí ženy nemusí zcela zříci - samozřejmě za předpokladu, že jsou dodržována určitá pravidla - v tomto připadě je sauna i během těhotenství velmi prospěšná.

Pokud je venku sychravo a prší, není nic krásnějšího než nádherné teplo sauny. O této skutečnosti je přesvědčeno mnoho lidí. To, že má sauna pozitivní účinek na imunitní systém, krevní oběh a také uvolňování endorfinů - hormonů štěstí, je nesporná pravda. Ale co v těhotenství?

Ve skutečnosti je velmi zajímavé, že se názory na užívání sauny v těhotenství různí. V USA je obecně považována sauna za nehygienickou. Doporučení amerických odborníků pro těhotné tak zní: "Těhotné ženy do sauny nepatří."

Finové nad takovými prohlášeními mohou jen kroutit hlavou. U nich je zcela normální, že těhotné ženy navštěvují saunu. "Ženě, která nenavštěvuje saunu, se to má za zlé, protože sauna je v konečném důsledku důležitá pro její zdraví," říká Jarkko Uro, otec a spisovatel. Jeho manželka byla před narozením jejich dcery často v sauně. Mnoho vědeckých studií ze severních zemí poukazuje na to, že teplo je pro matku a dítě opravdu zdravé. Německé sdružení pro sauny dokonce výslovně sauny doporučuje - pokud se dodržují určitá pravidla.

Proč je sauna zdravá

U nás je nejrozšířenější finská sauna. Pomocí malé pícky se dřevěná místnost zahřeje na teplotu mezi 80°C až 100°C. Zvykem je většinou chodit do sauny nahý, případně zabalený v ručníku. Před vstupem do sauny je důležité se důkladně osprchovat. Po použití sauny se hodně lidí jde osprchovat případně si dá koupel. Většina lidí dává přednost třem etapám sauny - to znamená třikrát sauna / sprcha a období mezi dvěma saunami využívá na tzv. odpočinek v odpočinkové místnosti. Teplo zvyšuje prokrvení a spolu s kombinováním ochlazování se stimuluje krevní oběh a imunitní systém. I nepříjemné zadržování vody, kterým trpí mnoho těhotných žen, je významně sníženo při pravidelných návštěvách sauny. Dobrá cirkulace krve zajišťuje, že chodidla jsou dobře "vytrénovaná" a tedy méně náchylná k zadržování vody. Svaly se uvolní - což je přímo ideální pro těhotné ženy, jak potvrdil i Dr. Eberhard Conrad, předseda německého Spolkového sdružení pro sauny: "Díky sauně jsou svaly uvolněné a měkké, což napomáhá k rychlejšímu porodu. "

Nejdůležitější věcí není jen fyzický aspekt, ale i příjemný pocit uvolnění během pobytu v relaxační místnosti, zabalený v hřejivém měkkém županu, např. i u praskajícího ohně v krbu...

Smí do sauny každá těhotná žena?

Tak úžasně zdravá může být sauna - ale takové teplo ve skutečnosti není vhodné pro úplně všechny těhotné ženy. Ženy, které nikdy nepodstoupili takové "pocení", by to určitě neměly otestovat poprvé právě v těhotenství. Byla by to příliš velká zátěž pro organismus.

Rizikově těhotné ženy, ženy s hrozícím předčasným porodem či komplikacemi, jako je vysoký krevní tlak nebo problémy s ledvinami, se musí v každém případě sauny vzdát. Některé příznaky v těhotenství, jako například již zmíněné zadržování vody v těle ale nejsou překážkou. "Nějaké lehčí komplikace v těhotenství dokonce reagují pozitivně při používání sauny," vysvětluje Dr. Rainer Brenk, vedoucí lékař na oddělení akutní péče přírodní medicíny Hufeland kliniky.
Většina žen, které navštěvovaly saunu ještě předtím, než otěhotněly si tento požitek mohou dopřát. Dr. Conrad říká: "Obecně doporučujeme, aby všechny těhotné ženy konzultovaly návštěvy sauny individuálně s lékařem nebo porodní asistentkou."

Příliš horká pro dítě?

Jednou z nejčastějších námitek těhotných žen vůči sauně je právě teplo. Mohlo by to mít vliv na plod? Tyto obavy jsou však podle odborníků zbytečné. "V sauně se teplota těla zvyšuje rychleji o maximálně jeden stupeň Celsia. To nemá vliv na matku ani na dítě," řekl Dr. Eberhard Conrad. Kritické je to jen při tělesné teplotě nad 40 stupňů. Ale toto zvýšení si tělo vytváří samo, např. při horečce. Saunováním takovou teplotu nedosáhnete.

Na co by si těhotné ženy měly dávat pozor před vstupem do sauny?

I když Vám dal lékař nebo porodní asistentka zelenou pro návštěvu sauny, je třeba dávat pozor na několik věcí. Nastávající matky by neměly absolvovat více než dvě etapy při jedné návštěvě a více než dvě návštěvy týdně. A: "Měly by se spoléhat na své pocity a nesnažit se soutěžit nebo podat vytrvalostní výkon. Jakmile se cítíte nepříjemně, okamžitě opusťte saunu," říká Dr. Conrad.

Jedno saunování by nemělo trvat déle než 12 minut. Sauny s teplotami mezi 50 a 60°C jsou obvykle lépe snášeny než ty, ve kterých může být teplota 90°C. Těhotné ženy by měly dávat přednost níže položeným lavičkám - zde to není tak horké a dá se odtud rychleji dostat ven v případě komplikací.

Je zapotřebí dávat si pozor i na oleje a esence, které jsou v sauně využívány. V případě používání cedrového oleje, který je tzv. spouštěčem kontrakcí, by měly těhotné ženy sauny opustit.

Ani parní lázně nejsou ideální pro všechny těhotné ženy. Vlhké teplo může způsobit dušnost a tlak na krevní oběh rychleji než tradiční suché sauny.

Obecně platí pro těhotné ženy: pít, pít, pít

I když je často opravdu těžké dodržovat - těhotné ženy mají zvýšené požadavky na příjem tekutin. Mezi ně patří alespoň dva litry vody denně nebo neslazené ovocné a bylinkové čaje. Návštěva sauny zbavuje tělo tekutin pocením - proto je velmi důležité, aby byla tato ztráta kompenzována rychle. Zvláště vhodné pro těhotné ženy jsou minerální vody.

A po porodu?

Návrat mladých matek do sauny není bohužel tak snadný, a to hlavně kvůli kojení. S dítětem do sauny? To s sebou nese řadu problémů.
Ve skutečnosti je to tak, že zdravé děti mohou podle doporučení německého spolkového sdružení pro sauny, od čtvrtého měsíce věku. I v tomto případě vědci zkoumali: "Zkoumali jsme, zda děti ve věku od tří měsíců budou tolerovat krátkodobou návštěvu sauny podle druhu, pokud jde o teplotu a cirkulaci vzduchu", říká Dr. Gerhard Jorche, ředitel Dětské fakultní nemocnice v Magdeburku.
Rodiče musí sami zvážit, zda mají pocit, že je návštěva sauny pro jejich dítě dobrá. Pro Rusy a Finy je navštívit saunu běžnou součástí rodinného života. Samozřejmě hlavní roli hraje zdravotní stav a vývoj dítěte, který by měli rodiče konzultovat s dětským lékařem.