Saturejka zahradní

Saturejka zahradní

Latinský název: Satureja hortensis

trávicí problémy, menstruace, impotence, parazité, nechutenství

Původ

Saturejka zahradní pochází původně z východního Středomoří, kde roste ve volné přírodě. Mniši ji v 9. století přinesli do oblasti střední Evropy a rozšířila se i do Severní Ameriky. V našich zeměpisných šířkách se pěstuje v květináči nebo bylinkových zahradách. Není náročná na pěstování, má v oblibě kyprou živnou půdu, teplo, slunečná místa, mrazy jí škodí. Jako koření se používá už dva tisíce let. Starověcí Římané ji přidávali do omáček nebo octů. Egypťané ji používali jako ingredienci do nápojů lásky. V 16. století se saturejka objevila jako léčivá rostlinka a koření v bylinkářských knihách. Staré evropské národy ji používali i v dezinfekčních zásypech. Dodnes má své zastoupení v lidovém léčitelství jako lék na včelí štípnutí, což ostatně zmiňuje i římský básník Vergilius.

Charakteristika

Je to jednoletá rostlina, která roste do výšky 15 až 30 cm. Patří do čeledi hluchavkovitých a nápadně se podobá tymiánu. Vytváří nízký keříček, má rozvětvené stonky, které jsou drsně chlupaté a po čase dřevnatí. Ze stonku vyrůstají drobné lístky kopinatého tvaru. V období kvetení má saturejka drobné bílé kvítky se světle růžovým nádechem. Plody saturejky jsou tvrdky.

Sbíraná část

Bylinku sbíráme v období kvetení, to je od června do září. Trháme kvetoucí nať asi 5 cm nad kořenem, aby mohla ještě dále růst. Sušíme ji při teplotě do 35 stupňů na tmavém a suchém místě. Uskladňujeme ji v uzavřených nádobách, aby byla uchráněna před světlem a vlhkem.

Účinky

Saturejka zahradní obsahuje zejména silice, třísloviny, pryskyřici, minerální soli a sliz. Díky těmto látkám má stahující, dezinfekční i povzbuzující účinek na lidský organismus. Používá se při žaludečních i střevních potížích, podporuje trávení, potlačuje křeče, pomáhá při průjmech, nadýmání, tvorbě plynů, působí proti střevním parazitům i při akutních zánětech žaludku a střev, stimuluje činnost celého trávicího traktu, aktivuje pankreas a celkově má posilující vliv na organismus . Rovněž pomáhá při poruchách trávicího ústrojí, nechutenství a upravuje stolici. Kromě toho léčí melancholii a utišuje hysterii.

Saturejka působí jako afrodiziakum. Mužům pomáhá s impotencí, odstraňuje frigiditu u žen, potlačuje ženské choroby a upravuje menstruační cyklus.

Bylinka působí i při vysokém krevním tlaku, má močopudné účinky, takže je také nápomocná při odstraňovavní nadbytečné vody z těla. Saturejka má tak pozitivní vliv na močové a dýchací cesty, ale i na nervovou soustavu.

Při vnějším použití se používá k léčení kožních chorob, hojí povrchové rány, pomáhá léčit afty a plísně, a v neposlední řadě redukuje kožní maz.

Jelikož saturejka zlepšuje stravitelnost pokrmů, reguluje trávicí mechanismus a zmírňuje nadýmání luštěnin, přidává se jako koření na dochucení fazolových jídel.

Upozornění

V případě saturejky zahradní nejsou známy žádná omezení při jejím užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat lidí trpící různými onemocněními.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost saturejky zahradní s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.