Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Latinský název: Salvia officinalis

potence, menstruace, bolest v krku, imunita, hojení ran, nadměrné pocení, zažívací potíže, koncentrace

Původ

Šalvěj lékařská se nachází volně v přírodě v Evropě a Asii, ale mnozí ji rádi pěstují na zahrádce. Pochází z jižní oblasti Evropy takže upřednostňuje teplo, dostatek vody, lehkou půdu, sluneční louky a pastviny. Šalvěj patří mezi vděčné léčivé rostlinky, přičemž už ve středověku ji spojovali s nesmrtelností člověka. Peršané a Číňané ji používali jako prostředek proti stárnutí.

Charakteristika

Šalvěj lékařská dostala pojmenování babské ucho či vlčí ocas. Je to polokeř z čeledi hluchavkovitých a dorůstá do výšky až 70 cm. Listy jsou zelené, zřetelně žilnaté a v období květu má jemně až sytě fialové květy. Tuto rostlinku rozpoznáte i podle kořeněné mírně hořké vůně, kterou šíří kolem sebe. Má nezaměnitelné léčivé účinky a také je díky své jedinečné chuti skvělou bylinou vhodnou k dochucování rozličných pokrmů.

Sbíraná část

Sbírá se nať a listy, převážně v květnu a červnu, těsně předtím, než začne rostlinka kvést. Šalvěj sbíráme za suchého počasí, nejlépe kolem poledne. Suší se v tmavé, suché, dobře větrané místnosti nebo v sušičce, avšak teplota nesmí být vyšší než 40 stupňů Celsia. Správně vysušená bylina se má lámat, trousit, je křehká a zachovala se jí nazelenalá barva. Šalvěj skladujte ve skleněné nádobě.

Účinky

V tradiční medicíně se tato bylinka díky svému složení používá v oblasti účinků n pohlavní ústrojí. Díky tomu, že šalvěj lékařská obsahuje fytoestrogeny, které v lidském těle působí podobně jako lidské hormony, má pro muže i ženy pozitivní účinky. Působí příznivě v oblasti reprodukční soustavy a pohlavního zdraví, podporuje erekci, lepší potenci a ženám pomáhá upravit nepravidelnou menstruaci, potlačuje nadměrnou tvorbu mateřského mléka, užívá se při močových zánětech či problémech souvisejících s přechodem.

Jelikož šalvěj obsahuje i další vitaminy jako vitamin A, B, C, E a K, betakaroten, lutein, silice, flavonoidy, saponiny, minerály a jiné důležité látky a složky, je nesmírně ceněna pro zdravý vývoj organismu.

Šalvěj lékařská má antibakteriální a antiseptické účinky, je vhodná při léčbě vnitřních i vnějších zánětpů, poranění a popálenin. Používá se také při zánětech ústní dutiny a s tím souvisejícími problémy jako je krvácení dásní, paradontóza či zápach z úst.

Podporuje nervovou soustavu, zlepšuje koncentraci, bojuje proti duševnímu vyčerpání a stresu, podporuje lepší zvládání psychckého tlaku. Stejně také zlepšuje krevní oběh a stav cév, což rovněž příznivě ovlivňuje lepší prokrvení pohlavních orgánů.

Šalvěj lékařská má pozitivní účinky i na trávení, při problémech s nadýmáním, průjmem, bolestech žaludku, pročišťuje krev, podporuje funkci jater, pomáhá při vykašlávání a uvolňování hlenu, podporuje celkovou imunitu. Rovněž má příznivý vliv na rychle se mastící vlasy, bojuje proti vypadávání vlasů a problémy s pokožkou hlavy, například i se svěděním. Jako vnější obklad se používá při štípnutí hmyzem.

Tato bylinka rovněž zmírňuje účinky nadměrného pocení, které může trápit hlavně v období dospívání, u žen v období klimakteria, nebo všechny, kteří mají problémy s pocením v důsledku hormonálních změn.

Sušené i čerstvé listy šalvěje se používají v kuchyni jako koření na přípravu masových pokrmů, kterým dodá intenzivní nahořklou chuť.

Upozornění

Šalvěj by neměly užívat těhotné a kojící ženy, protože díky obsahu fytoestrogenů snižuje tvorbu mléka. Vnitřně nikdy nepřekračujte maximální denní dávku a také nikdy neužívejte v kombinaci s alkoholem. Také byste ji neměli konzumovat denně více než tři týdny.

Kontraindikace

Nadměrné vnitřní užívání šalvěje lékařské může vyvolat žaludeční potíže.