Rozmarýn lékařský
Rozmarýn lékařský
Latinský název: Rosmarinus officinalis
podpora trávení, nervová činnost, nemoci močových cest, nízký tlak, revma, koncentrace, bolest hlavy, dezinfekce, podpora čínnosti pohlavních orgánů
Původ
Léčivé účinky rozmarýnu lékařského byly známy již ve starověku. Jeho kořeny sahají do oblasti jižní Evropy a Středozemního moře, a zatímco u nás se pěstuje v oblastech svého původu roste i ve volné přírodě. O rozmarýnu lékařském bychom mohli říci, že má skutečně všestranné využití. Zatímco například v Číně se již tisíce let používá jen jako léčivá rostlina podporující činnost mozku, u nás se pěstuje i jako součást okrasných bylin či dokonce dochucovadel, a to zejména při jídlech italské a francouzské kuchyně.
Charakteristika
Rozmarýn lékařský pochází z čeledi hluchavkovitých rostlin. Je to 10 - 50 cm vysoký, stálezelený, doširoka rozvětvený polokeř s čárkovitými, kožovitými listy, které jsou hustě poseté kolem celého, dřevnatého stonku připomínají jehličí. Má dvojpyskaté, modrofialové nebo bílé květy, které kvetou dvakrát ročně - na jaře a na podzim, a jeho plody jsou tvrdky. Rozpoznatelný je svým kořenitým pachem a výraznou hořkou aromatickou chutí.
Sbíraná část
Podstatnou částí rozmarýnu lékařského jsou jeho listy, případně i celé zelené, ještě nedřevnaté výhonky. Listy je třeba ostříhat a důkladně usušit mimo dosah přímého slunce při teplotě do 35 ° C.
Účinky
Rozmarýn je účinným při zánětech močových cest. Kromě toho má silný močopudný vliv, čímž podporuje odvodnění organismu a pomáhá zbavit se nadbytečné vody v těle. Přispívá tím k pročištění nejen ledvin, ale i celých močových cest, díky čemuž působí jako prevence proti vzniku zánětů. Léčí záněty močových cest a tlumí i s nimi spojené bolesti.
Rozmarýn pomáhá i při problémech v oblasti pohlavních orgánů. Teplá rozmarýnová lázeň, případně jeho užívání v jídle, má vliv na zvýšení citlivosti ženských pohlavních orgánů. U mužů zase přispívá k vyšší produkci spermií, čímž zároveň snižuje riziko neplodnosti.
Účinky rozmarýnu lékařského mají vliv i na naši obranyschopnost. Látky této léčivé rostliny podporují správné fungování imunitního systému, díky čemuž jsme odolnější vůči vnějším vlivům, které nás dennodenně ohrožují.
Důležitý přínos má i pro správné fungování trávicí soustavy, kterou ovlivňuje hned několika způsoby. Na jedné straně zvyšuje chuť k jídlu, ale zároveň zabraňuje plynatosti a nepříjemnému nadýmání. Kromě toho podporuje správné fungování metabolismu a zajišťuje pravidelné vyprazdňování.
Rozmarýn lékařský se používá i při srdečně - cévních problémech. Podporuje prokrvení organismu až po periferní cévy, takže zabraňuje pocitu studených nohou a rukou. Na organismus a kardiovaskulární systém působí jako posilovač. Dokáže rozšířit cévy, díky čemuž se používá za účelem zvýšení krevního tlaku.
Bylinka má vliv i na nervovou soustavu. Kromě toho, že uklidňuje, zlepšuje zvládání stresu a nervového vypětí, přispívá i k dosažení vyšší vitality a aktivity mozkové činnosti. Účinky rozmarýnu zvyšují mozkovou činnost, koncentraci a soustředěnost.
Účinky této rostlinky působí i proti bolesti. Dokáže utišit nejen běžnou bolest kloubů a svalů, ale i pronikavé, nepříjemné revmatické bolesti. Používá se jako uklidňující lék při zánětlivých onemocněních nervů, ale i při bolesti hlavy či jiné části těla.
Důležité je i jeho vnější použití. Horká koupel z rozmarýnu pomáhá při uvolnění ztuhlých svalů, ale i při čištění ucpaných pórů. Má výborné dezinfekční účinky a používá se i při léčbě různých kožních onemocnění a poranění. Během těhotenství jsou sice jeho účinky škodlivé, avšak účinným je v období šestinedělí, kdy pomáhá při případných poruchách krevního oběhu.
Upozornění
Při podávání dbejte na jeho přesné dávkování, protože rostlina je při překročení povoleného množství jedovatá. Nebezpečná je i pro těhotné a kojící ženy a dětem do 5 let se nesmí podávat vůbec.
Kontraindikace
Při užívání rozmarýnu lékařského je třeba dohlédnout na jeho správné dávkování. Při překročení doporučených dávek může totiž na tělo působit toxicky, a to platí pro jeho vnitřní, tak vnější užívání. V takovém případě mohou být nežádoucími účinky zažívací potíže, křeče, problémy s koncentrací, vysoký krevní tlak, či dokonce poškození ledvin nebo jater. Při běžném užívání se může dostavit i alergická reakce, která se projeví na pokožce těla.