Řeřicha peruánská

Řeřicha peruánská

Latinský název: Lepidium meyenii

neplodnost, menopauza, premenstruační syndrom, imunita, anémie, osteoporóza

Původ

Řeřicha peruánská roste v nadmořské výšce kolem 4000 metrů, zejména v horských oblastech jihoamerických And. Vyskytuje se zejména v Peru, ale i na území Bolívie. Pro růst potřebuje nízké teploty, silný vítr a intenzivní sluneční záření. Řeřichu podle legendy používali v potravě již Inkové, kteří si před bojem zvyšovali svou odolnost a vytrvalost. Do Evropy ji přivezli španělští dobyvatelé. Později rostlina upadla do zapomnění a do povědomí se opět dostala v šedesátých letech minulého století.

Charakteristika

Řeřicha peruánská, známá také pod jménem maca, se už tisíciletí využívá pro její příznivé účinky na potenci. Podle místa výskytu se jí přezdívá peruánská viagra či peruánský ženšen. Maca se svým vzhledem podobá ředkvi či řepě. Nadzemní část rostliny je tvořena zelenými listy. Podzemní část tvoří kořen, který může mít žlutou, červenou či černou barvu. Kořen se využívá jako zelenina, i jako léčivý prostředek.

Sbíraná část

Na léčivé účely se využívá kořen.

Účinky

Maca se označuje za superpotravinu, která se běžně využívá v kuchyni, kde se používá stejně jako jiná kořenová zelenina. Může se vařit i péct a má velmi vysokou výživovou hodnotu.

Řeřicha peruánská se cení zejména pro její pozitivní vliv na mužskou potenci a ženskou frigiditu. Má vliv na hladinu hormonů, kterou stimuluje, a tím posiluje libido a dodává chuť na sex. Zvyšuje četnost spermií, jejich pohyblivost a objem semene. Příznivě působí i na mužskou prostatu.

Ženám pomáhá zmírňovat premenstruační syndrom, kontroluje hladinu estrogenu u žen trpících polycystickým ovariálním syndromem, stabilizuje menstruaci, podporuje v těle funkci žláz s vnitřní sekrecí či pomáhá zmírňovat symptomy spojené s menopauzou. Ženy ho také užívají v období těhotenství a kojení.

Rostlinka celkově posiluje obranyschopnost, posiluje vytrvalost, buduje a udržuje dostatečnou svalovou hmotu, zvyšuje fyzickou zdatnost a odolnost při zátěži, a také urychluje regenerační procesy. Pozitivně působí i na kosterní aparát, takže chrání před vznikem osteoporózy. Zároveň chrání před duševní vyčerpaností, působí jako životabudič, mírní deprese, neurózy, dodává energii a vitalitu, a rovněž léčí chronický únavový syndrom. Navíc, jelikož příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, má pozitivní vliv i na vyšší výkonnost mozku.

Maca má příznivé účinky i na stabilizaci krevního tlaku, cukru a cholesterolu v krvi. Zlepšuje zrak, sluch a také soustředění. Používá se při léčbě tuberkulózy, nádorových onemocnění, při problémech s chudokrevností, se žaludkem, snižuje vypadávání vlasů a podporuje jejich pevnost. Řeřicha rovněž zmírňuje akné a pomáhá rychleji hojit rány na pokožce.

Upozornění

Tuto rostlinu lze užívat dlouhodobě, avšak nesmíte překročit denní povolenou dávku. V takovém případě byste se mohli setkat s nežádoucími účinky jako návaly horka, nadměrné pocení či nespavost.

Kontraindikace

Mohou se ojediněle objevit při překročení stanovené denní dávky.