Řepík lékařský

Řepík lékařský

Latinský název: Agrimonia eupatoria

imunita, vnitřní orgány, dýchací problémy, menstruace

Původ

Řepík lékařský najdeme běžně růst ve volné přírodě, přičemž má v oblibě zejména vápencové půdy, louky, křoviny, paseky, pastviny, a také ho najdeme na okrajích silnic a v řídkých lesích. Účinky této bylinky jsou známé již více než 2000 let. Používali ho ve starém Egyptě, ve starověkém Řecku byl řepík zasvěcen bohyni Pallas Athéně a v Číně na jeho blahodárné účinky nedají dopustit dodnes. Používal se také na zahánění zlých duchů, měl odvracet čáry, zjišťovat přítomnost čarodějnic, a také podle pověr chránil před skřety, jedem a zlem. Ve folklóru se věřilo, že pokud dáte mladý řepík pod polštář spící osobě, neprobudí se, dokud bylinku nedáte pryč.

Charakteristika

Řepík lékařský má v lidovém názvosloví mnoho pojmenování, jako kupříkladu arček, konopec, boží bič a mnohé jiné. Je to trvalá bylina se vzpřímým, chlupatým stonkem, která může vyrůst až do 100 cm. Listy jsou zoubkované, chlupaté a na rubu šedé. Květy jsou drobné a žluté. Řepík kvete od června do srpna.

Sbíraná část

Řepík se sklízí hned když začne kvést, dokud rostlina ještě nemá lepkavá semena. Od země se stříhá celá jeho nať. Suší se na tmavém a suchém místě.

Účinky

Protože obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, hořčiny, kyselinu křemičitou, kyselinu citrónovou, kyslinu elagovou, vitamín B3, vitamín C, tripertín, fytosterín, glykosidy, éterický olej, fytonicídne látky a mnohé jiné účinné látky, má velmi široké využití.

Má hojivé účinky při léčbě popálenin, špatně se hojících ran, po vyjmutí stehů, zastavuje krvácení, léčí kožní onemocnění a zanícené křečové žíly. Také se osvědčil při léčbě opruzenin v oblastí třísel u batolat.

Řepík má silné antibakteriální účinky, takže je vhodný k léčbě infekčních onemocnění trávicího systému. Léčí žaludeční i dvanácterníkové vředy, játra, žlučník, slinivku, ledviny, žaludek a látkovou přeměnu. Pomáhá při průjmech, střevních potížích, při žlučníkových a močových kamenech a také při tvorbě písku. Má počopudné účinky, takže pomáhá při problémech s močením.

Díky účinným látkám, které tato bylinka obsahuje, zmírňuje krvácení, proto se doporučuje pít čaj z řepíku během silné menstruace. Také odvádí nadbytečnou vodu během menopauzy.

Řepík lékařský posiluje celkovou imunitu organismu. Používá se jako kloktadlo při bolestech v krku, při zánětech ústní dutiny, při problémech s mandlemi a dásněmi, léčí afty, a také je lékem na namožené a nemocné hlasivky. Pomáhá při problémech s dýchací soustavou, při rýmě a kašli.

Léčivé účinky má i koupel z řepíku lékařského, který pomáhá odstranit revmatické bolesti, zbaví otoků, léčí bolesti končetin či hemoroidy.

Upozornění

Velkou výhodou řepíku lékařského je, že je neškodný a nezatěžuje vnitřní orgány, proto lze užívat denně a dlouhodobě.

Kontraindikace

Při užívání řepíku lékařského nebyly zjištěny žádné kontraindikace.