Řebříček obecný
Řebříček obecný
Latinský název: Achillea millefolium
nepravidelná menstruace, menopauza, trávení, krvácení, rány
Původ
Řebříček obecný je velmi rozšířená bylina. Hojně roste v celé Evropě a Asii. Natrefíte na ni na loukách, travnatých lokalitách, rumištích, při okrajích silnic, v neposečených zahradách, v křoviscích i na suchých svazích. Tuto léčivou bylinku používali naši předkové a dokonce i starověcí bojovníci. Její latinský název je odvozen od řeckého hrdiny Achillea a traduje se, že v době trojských válek léčili touto bylinkou krvácející rány vojáků. Tinktura z řebříčku měla Achillea chránit před smrtícími šípy, proto si jí natřel celé tělo kromě paty. To se mu stalo osudným. Pro lékařské účely řebříček využívali už ve starověké Číně, 4000 let před naším letopočtem. Ve středověku tuto bylinku věšeli do oken a místností s nemocnými, aby jeho výrazná vůně zahnala nemoci, dokonce i mor.
Charakteristika
Je to velmi odolná, trvalá bylinka, 20 až 80 cm dlouhá s přímými stonky ukončenými bohatými soukvětími. Ty jsou složeny z malých bílých, narůžovělých či červených kvítků. Listy se podobají listům kapradí. Rostou střídavě, jsou kopinaté a dvojitě až trojitě složené. Řebříček obecný má příjemnou, nasládlou vůni.
Sbíraná část
Sbírá se celá bylinka s květy i bez nich, od května do září. Nejlepší je sběr provádět v slunečný den. Suší se v tenkých vrstvách ve větrané místnosti, případně v nádobě s otvory.
Účinky
Řebříček obyčejný se označuje za léčivou rostlinku žen, protože si poradí s téměř každým ženským neduhem. Napraví zpožděnou či nepravidelnou menstruaci, zmírňuje bolesti v podbřišku, léčí různé záněty, odstraňuje svědění vagíny či myomy. K odstranění nepříjemných příznaků či onemocnění si dělejte sedací koupel, avšak ať není delší než 20 minut. Starší dámy, které procházejí klimakteriem by měly také sáhnout po této bylince, protože zmírňuje obtíže spojené s přechodem.
Tinktura, čaj nebo obklady z rostlinky pomáhají také při léčbě hemoroidů, krvácení ze žaludku, chřipky, nachlazení a bolestech v krku, zmírňuje křeče spojené s hormony a chorobami, zmírňuje horečku, poskytuje úlevu při alergii, při silném pálení žáhy, bolestech zad či revmatických bolestech . Na pokožce zmírňuje nepříjemné svědění, léčí vyrážky, ekzémy a jiné kožní problémy, také urychluje hojení ran, ulevuje suché pokožce a zmírňuje bolestivé křečové žíly. Pomáhá i mastné pleti - omezuje vylučování kožního mazu. Tato bylinka se hojně využívá v kosmetickém průmyslu do pleťových krémů, pleťových vod a jiných produktů.
Řebříček se také používá při chronických onemocněních močového ústrojí a inkontinenci (pomočování). Také posiluje činnost trávicích orgánů, tvorbu trávicích šťáv a zahání břišní křeče. Skvěle čistí krev, upravuje činnost žlučníku a ledvin.
Nad odvarem z této bylinky se dá i napařovat, přičemž skvěle uvolní ucpaný nos a dutiny. Čaj z řebříčku obecného zařazeného do pitného režimu zmírňuje migrény.
Upozornění
Řebříček obecný se kvůli silnému účinku nedoporučuje konzumovat ve větších množstvích a ani dlouhodobě. Jelikož je rostlinka uterotonikum, neměly by ji užívat ženy v těhotenství.
Kontraindikace
Požití vnitřně ve větším množství může u citlivějších lidí vyvolat alergické reakce na pokožce.