Pupečník asijský
Pupečník asijský
Latinský název: Centella asiatica
antioxidant, cholesterol, neplodnost, cévy, paměť
Původ
Pupečník asijský pochází z tropických oblastí Asie. V současnosti roste divoce v příkopech a bažinatých oblastech Indonésie, Indie, Srí Lanky, Malajsie, Číně, Indii, Íránu, Austrálie i jižní Afriky. Jeho léčivé vlastnosti jsou známy již po staletí a používá se v tradiční čínské, indické, africké a ajurvédské medicíně. V čínské medicíně se díky léčivým vlastnostem a pozitivním účinkem na zdraví označuje jako fontána mládí. V zemích Středního a Dálného východu se pupečník označuje jako potrava pro mozek, protože povzbuzuje činnost mozku. Také se využívá v přírodní medicíně a při omlazujících kúrách. V minulosti se používal také k léčbě malomocenství a lepry. Na Srí Lance a ve Vietnamu se jím podporovala dlouhověkost.
Charakteristika
Přezdívá se mu gotu cola či gotu kola. Je to plazivá trvalka s tenkými stonky a plochými dužnatými listy ve tvaru půlměsíce. Květy jsou drobné, červeno růžové a rostou v malých kulovitých shlucích blízko půdy. Plodem je oválná dvojnažka. Je nenáročná na pěstování a zeminu. dá se pěstovat i v květináči, ze kterého pěkně visí směrem dolů. Pupečník je mrazuvzdorná rostlinka, takže je vhodné ji pěstovat v bytech.
Sbíraná část
Sbírá se nať, a to průběžně.
Účinky
Pupečník asijský má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti, je to silný antioxidant a pomáhá proti volným radikálům. Přispívá k normální funkci kardiovaskulárního systému i činnosti cévní soustavy. Zlepšuje krevní oběh, chrání proti ucpání cév, a také chrání proti vytváření krevních sraženin. Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách a prokrvuje mozek. Má protizánětlivé účinky, příznivě působí na revma i cirhózu jater. Celkově posiluje imunitní systém, a také zvyšuje a posiluje fyzické i psychické schopnosti lidského organismu.
Podporuje správnou funkci mozku, zlepšuje soustředění, paměť a stav mysli, působí proti zapomínání, zvyšuje inteligenci, posiluje a uklidňuje nervy, regeneruje nervovou soustavu, působí proti vyčerpání, únavě, nespavosti, bolesti hlavy, potlačuje deprese a úzkostné stavy, čímž napomáhá k normálnímu duševnímu zdraví. Rovněž zpomaluje proces stárnutí a snižuje riziko senility.
Pupečník asijský oceňují i ženy, protože příznivě působí na ženské pohlavní zdraví a bojuje s neplodností. Rovněž upravuje nepravidelný menstruační cyklus, léčí různé nepříjemné výtoky, a také tlumí projevy spojené s klimakteriem.
Dále přispívá k normální funkci dýchacího systému, pomáhá při astmatu, příznivě ovlivňuje oční sítnici a zmírňuje průběh diabetu 2. typu. Využívá se i pro vnější použití - hojí rány, léčí kožní vředy, afty, psoriázu, lupénku, dermatitidu, drobné popáleniny, záněty žil, zvyšuje pružnoť kůže, tonizuje pokožku, stimuluje produkci kolagenu, zlepšuje stav jemných vrásek a linek, odbourává celulitidu, pomáhá snížit výskyt strií a keloidních jizev. Také stimuluje růst vlasů a nehtů.
Upozornění
Pupečník asijský by neměli užívat lidé s onemocněním jater nebo ti, kteří užívají léky ovlivňující játra. Těhotné a kojící ženy by se před užíváním měli poradit se svým lékařem.
Kontraindikace
Tato bylinka je zdravotně nezávadná a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Při překročení doporučené denní dávky se mohou objevit nepříjemné kontaindikácie jako bolest hlavy, alergická reakce jako zarudnutí či svědění.