První pohyby plodu

Malý krok pro lidstvo ... a velký krok pro nastávající rodiče. Až do prvního pořádného kopnutí děťátka v břiše, představuje těhotenství více či méně rozmazaný obraz na ultrazvuku. Po prvním pořádném pohybu žena konečně cítí, co se děje: v břiše jí roste malý človíček!

Kdy cítit první pohyby dítěte?

Plod se pohybuje od osmého týdne těhotenství. Je však ještě příliš malý a příliš slabý na to, aby tyto pohyby těhotná žena zaznamenala. Mezi 18. a 20. týdnem těhotenství těhotná žena cítí první zřetelnější pohyby plodu.
Během druhého nebo dalšího těhotenství, matky často zachytí pohyby mnohem dříve, protože vědí, na co si dávat pozor - vědí, jaký pocit mají očekávat. Ve skutečnosti je to tak, že ženy, které čekají své první dítě, si zpočátku mýlí první nejasné pohyby s pohyby střev. Až při pořádných "kopancích" je dokáží jednoznačně rozlišit.
U obézních žen přicházejí tyto pocity obvykle později, zatímco při vícečetném těhotenství je matka cítí mnohem dříve.

Jaký je to pocit?

Ženy popisují tyto pocity různě. Každá je vnímá odlišně.
"Cítila jsem se jakoby v mém břiše proletěl motýl," popisuje těhotná žena první pohyby.
"Bylo to, jako by ve mně praskal popcorn," říká další žena.
"Jak polechtání na jazyku - jen v břiše" nebo jako "malé zemětřesení," to jsou jen některé z popisů.

Kdy může první pohyby pocítit muž?

První výrazné pohyby plodu si dokáží všimnout jen nastávající matky. Otcové a zbytek příbuzenstva si na to musí počkat většinou až do 24. týdne. Mnohokrát nastává jakoby začarování: Jakmile někdo položí ruku na břicho, ustanou kopy i pohyby.
Nejlepší příležitost, kdy ucítit jak se dítě pohybuje, je v noci, kdy je žena v klidu a nehýbe se. Většina děti je v noci velmi aktivní. Naopak, během dne spí nejvíce, asi 40 minut každou hodinu.

Jaké množství pohybů je normální?

Obvykle není důvod k obavám, pokud se dítě pohybuje málo. Malé děti nemusí žena cítit tak často a intenzivně jako větší dítě. Některé děti jsou například temperamentní již v břiše. Na konci těhotenství jsou pohyby obvykle méně zřetelné, protože dítě má menší prostor na pohyb.
Ne každý pohyb dítěte musí být nápadný. Studie ultrazvuku ukázaly, že těhotné ženy cítí asi jen 80% pohybů nenarozeného dítěte a zbytku si nevšimnou. Zejména v pokročilejším stadiu těhotenství si ženy na pohyby zvyknou a nevěnují jim už takovou pozornost jako na začátku.

Kdy byste se měli obrátit na svého lékaře?

Některé děti jsou velmi klidné a pohybují se velmi málo. Pokud je žena mezi 24. a 28. týdnem a po dobu delší než 24 hodin necítí žádný pohyb, měla by okamžitě informovat svého gynekologa.
Po 34. týdnu by si měla žena najít chvíli čas a věnovat pozornost pohybům dítěte. Během dvou hodin by měla cítit asi desetkrát pohyb.

Pokud je dítě velmi klidné, pomohou tyto triky:

  • snězte energetickou tyčinku nebo vypijte sklenici pomerančové šťávy - mnoho dětí se začne pohybovat, pokud dostane přísun energie
  • lehněte si na levou stranu, aby se zoptimalizoval přívod krve do břicha

Pokud máte pocit, že jste po dobu dvou hodin nezacítili alespoň deset pohybů, měli byste informovat svého lékaře nebo porodní asistentku.
Některé děti jsou naopak sportovci již v břiše a zdá se, že neustále trénují. Dělají přemety, kopou, boxují končetinami a vzbuzují dojem, že se plánují zúčastnit Olympijských her.
I když mnoho pohybů může být někdy nepříjemné, nemělo by být bolestivé. Pokud Vám dítě způsobuje svými aktivitami bolest, poraďte se se svým gynekologem.

Škytavka v břiše

Děti pijí už v břiše. Občas se stane, že se napijí plodové vody - v důsledku toho začnou škytat. Je velice snadné to rozpoznat - rytmické stahy břicha dítěte jsou totiž ještě intenzivnější než pohyby. Perfektní příležitost jak dát ostatním vědět o přítomnosti Vašeho dítěte.