Prolaktin
Nemůžete-li přijít do jiného stavu z důvodu absence ovulace, je za 20% z těchto případů zodpovědný zvýšený prolaktin v ženském těle. Vlivem nadprodukce tohoto hormonu je narušen menstruační cyklus a tím i možnost otěhotnění. Jaký má vliv prolaktin na tělo ženy a jak se dá pomoci ženě, která trpí zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu tzv. hyperprolaktinémii?
Co je prolaktin?
Tento hormon vylučuje hypofýza, ale jeho tvorbu komplikovaným způsobem řídí endokrinní žláza hypothalamus. Prolaktin je hormon předního laloku hypofýzy, řídící tvorbu mléka v období kojení, tlumí dozrávání vajíčka ve vaječníku (i menstruační cyklus) a tím i možnost oplodnění. Dokonce ovlivňuje i "mateřské" chování po porodu.
Nadbytek prolaktinu (PRL) - takzvaná hyperprolaktinémie - mimo období kojení způsobuje vymizení menstruace a neplodnost, někdy může vést i k produkci mléka. Uvedený stav může být způsoben různými příčinami. Výskyt zvýšené hladiny prolaktinu je stejně častý u žen i u mužů. U mužů však bývá méně často zjištěn.
Co může způsobit, že jsou hodnoty prolaktinu zvýšené?
- manipulace s prsem nebo jeho zranění: dotykem, sáním se stimuluje bradavka. Zranění, jizvy, nebo zánět v oblasti hrudníku může narušit produkci hormonů a to zvyšuje koncentraci prolaktinu v krvi.
- dysfunkce hypofýzy: poruchy žlázy hypofýzy mohou způsobit abnormální nadprodukci prolaktinu, který negativně ovlivňuje ovulaci a může být příčinou neplodnosti. Takové narušení může být způsobeno například léky, zejména psychotropními drogami nebo některými antikoncepčními pilulkami.
- nádory v oblasti hypofýzy: existují různé typy nádorů, které mohou být zodpovědné za nadprodukci prolaktinu. Některé blokují produkci dopaminu v hypofýze, která reguluje distribuci a produkci prolaktinu. K nádorům však dochází méně často než k jiným možným příčinám, a jsou obvykle benigní.
- snížená činnost štítné žlázy
Další faktory, které mohou být zodpovědné za nadprodukci prolaktinu, jsou například stres nebo bolest. Také po pohlavním styku nebo po jídle může být hodnota zvýšená. Jako doprovodný znak se často vyskytuje diagnóza polycystických vaječníků.
Jaké příznaky naznačují zvýšený prolaktin?
Existuje několik různých příznaků, které mohou indikovat zvýšenou hladinu prolaktinu.
- nepravidelný cyklus: ve většině případů je nepravidelný cyklus průvodním znakem neplodnosti. Jelikož poruchy cyklu mohou mít různou příčinu, je nutné a nezbytné provést vyšetření hodnot prolaktinu.
- sekrece mléka: jde o příznak, který jasně naznačuje zvýšené hodnoty prolaktinu v krvi pokud se sekrece mléka z prsů vyskytla mimo období kojení. Tento symptom může nastat i u žen, které nikdy nerodily nebo nebyly těhotné.
- zvýšená citlivost až bolest prsů
- problémy s otěhotněním
Zvýšený prolaktin způsobuje snížení sexuální touhy, pocity napětí v hrudi a ve větší míře se projevuje premenstruační syndrom.
Pokud se zvýšený prolaktin vyskytuje u mužů, projeví se to:
- snížením libida
- impotencí
- zvětšením prsou
- sekrecí mléka z bradavek
Diagnóza:
Diagnóza se určuje z krevních testů. Lékař by měl dohlédnout na to, že je krev odebrána v ranních hodinách, a to z vícero důvodů:
- hladiny prolaktinu se liší v různých denních intervalech. Zatímco koncentrace hormonu je výrazně zvýšena v noci, ráno po probuzení se dostává na normální hodnotu.
- protože se může nepřímo zvýšit po jídle
- Mírné zvýšení hodnot může také způsobit stres z odebrání krve, proto opakované měření je na místě. Vyšetření prsů by se před odběrem krve nemělo vykonávat, protože může také ovlivnit naměřenou hodnotu. Na vyloučení nádoru na hypofýze se využívá magnetická rezonance.
Léčba:
Pokud se zjistí příčina, stanoví se léčba - lékař předepíše potřebné léky, které dokáží v průběhu krátkého času onemocnění zastavit a snížit hladinu prolaktinu na normální hodnoty. Zároveň ovlivní doprovodné příznaky onemocnění včetně neplodnosti.
Na snížení prolaktinu působí i některé přírodní prostředky - vitamíny, minerály, výživové doplňky jako: vitamin B6, vitamin E, šalvěj, petrželka, ženšenový extrakt, prášek MACA, Vitex jehněčí, zinek, ginkgo biloba a také zdravé stravování, kde by se nemělo zapomínat na: ovoce, zeleninu (hlavně listová a zelené fazolky), celozrnné obiloviny, luštěniny, oříšky, semena, bílkoviny bohaté na zinek - losos, tuňák, krůtí maso, kuřecí maso v bio-kvalitě.