Proč se rodí stále více dětí ze zkumavky?

Věděli jste, že první dítě ze zkumavky se v České republice narodilo již v roce 1984? V současné době u nás žije již přes 100 000 dětí, které se narodily díky metodě asistované reprodukce. Celosvětově se jedná o číslo přibližně 5 000 000 dětí ze zkumavky.

Jaké faktory rozhodují?

Číslo je opravdu vysoké a je to dáno hned několika faktory. Zvyšující se věk párů toužících po miminku je prvním rizikem. Hrozí totiž, že daný pár bude mít problémy s početím miminka přirozenou cestu. Dalším faktorem ovlivňujícím plodnost je především životní styl, stres, tělesná váha a celkový zdravotní stav. Mnoho mužů po prodělání některých chorob má velmi nízký počet spermií, a proto by přirozenou cestou dítě nikdy nezplodili. I v takových případech dokáže pomoci metoda asistované reprodukce.

Tajemství asistované reprodukce

Oplození ve zkumavce může proběhnout s vajíčky a spermiemi daného páru, nebo pokud pár neprodukuje zdravá vajíčka a spermie, může využít dárců. U žen a mužů s rizikem závažných dědičných chorob či vrozených vad je rovněž nutné využít dárcovství. V případě metody asistované reprodukce dochází častěji k vícečetným těhotenstvím, které jsou všeobecně rizikovější a náročnější, a to i u žen, které otěhotněly přirozenou cestou. Proto se výzkum zaměřuje na vylepšení metody tím směrem, že by bylo do dělohy přenesené pouze nejsilnější a nejkvalitnější embryo.

Možná rizika

Každé těhotenství s sebou přináší určité riziko narození dítěte s vrozenou vadou či vážnou chorobou. Dnes již naštěstí existují mnohé metody vyšetření, které mohou určitá onemocnění odhalit včas. Pokud se snažíte o početí miminka déle než rok, je dobré zajít si na vyšetření. Zpravidla se začíná vyšetřením mužů, které je méně zatěžující a náročné. Po vyhodnocení spermiogramu se lékař rozhodne, zda je nutné vyšetřit i ženu. Po zhodnocení výsledků případně navrhne odpovídající léčbu.