Proč je kyselina listová důležitá pro početí i těhotenství?

Co by ženy před plánovaným otěhotněním a zejména pak v těhotenství neměly podcenit, je příjem pro tělo a plod důležitých látek. Jednou z těchto živin je bezpochyby kyselina listová. A proč je tolik důležitá?

 

Co je kyselina listová?

Kyselina listová je pro tělo potřebný, ve vodě rozpustný, vitamín skupiny B. Nachází se především v listové zelenině, jako je například špenát, chřest, brokolice či růžičková kapusta. Vařením zeleniny se ovšem kyselina listová ničí. Z dalších důležitých zdrojů můžeme jmenovat luštěniny, fíky, celozrnné pečivo, kvasnice či ledvinky.

Účinky kyseliny listové

Kyselina listová je nezbytná především v době těhotenství, kdy snižuje riziko vrozených vad neurální trubice. Velký význam má rovněž pro správnou krvetvorbu a v neposlední řadě se podílí na vzniku aminokyselin. Je vědecky dokázáno, že v případě nedostatečného příjmu kyseliny listové v době těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu, odtržení placenty, vývojových vad. Nedostatek kyseliny listové se ovšem může podílet i na vzniku neplodnosti.

Role kyseliny listové před početím

Pokud plánujete těhotenství dopředu, je dobré zvýšit příjem kyseliny listové už tři měsíce před početím. V době před početím je doporučený denní příjem kyseliny listové 400 mikrogramů denně. Je to dáno tím, že hned v první týdnech těhotenství se dítěti vytváří mozek a mícha, a proto je vhodné mít již v této době dostatečný přísun tohoto potřebného vitamínu.

Význam kyseliny listové v těhotenství

V době těhotenství je zapotřebí zvýšit příjem kyseliny listové až na 600 mikrogramů denně, a to alespoň po dobu prvních tří měsíců. Je prokázáno, že pravidelné užívání doporučených denních dávek kyseliny listové může snížit riziko vrozených vývojových vad až o 50 %. U žen se zvýšeným rizikem defektu neurální trubice, ženám s celiakií, vrozenou anémií nebo epilepsií, může být lékařem předepsána vyšší dávka kyseliny listové, a to až 5 000 mikrogramů. Co se týče negativních účinků kyseliny listové, dosud nebyla prokázána rizika zvýšeného užívání kyseliny listové. Jelikož je tento vitamín rozpustný ve vodě, jeho nadbytečné množství je z těla vyloučeno močí.

V našom eshopu můžete najít kyselinu listovou v PinkFertile (pro ženy) a Bluefertil (muži).