Proč bych měla cvičit před otěhotněním?

Pokud plánujete rodinu a nikdy jste pravidelně necvičili, je právě teď nejlepší čas s cvičením začít. Sportovní aktivity Vám pomohou připravit tělo na těhotenství a porod.

Přiměřená sportovní aktivita zvýší Vaši kondici, redukuje stres a pomůže v prevenci zdravotních komplikací, jakými jsou srdeční problémy či vysoký krevní tlak.

O sport byste se měli především zajímat, pokud trpíte nadváhou. Snížení váhy před otěhotněním Vám usnadní těhotenství, porod i poporodní období. Problém mohou mít i ženy, které mají váhu naopak nízkou. Velmi nízká váha může dokonce otěhotnění zkomplikovat.

Nejlepší cvičební program pro zdravou ženu je cvičit třikrát týdně. Pokud jste předtím nikdy žádný sport nedělala, měla byste začít postupně a nic nepřehánět. Pokud budete poslouchat své tělo, řekne Vám, kolik pohybu chce.
Vyberte si sport, který Vás bude bavit, při kterém se budete cítit pohodlně a se kterým eventuálně můžete pokračovat během těhotenství. Vhodné sporty, ze kterých pak můžete snadno přejít na upravené verze pro těhotné, jsou lehké aerobní aktivity, jóga, pilates, plavání, chůze, cviky s míčem či posilování.

Pokud nejste typ, který navštěvuje fitcentra či ve Vašem okolí žádné fitcentrum není, začnete klidně "jen" s pravidelnou rychlejší chůzí. Hodinová ostrá procházka denně vám zlepší kondici a pročistí hlavu. S chůzí můžete pokračovat i během těhotenství, kdy to bude prospívat nejen vám, ale i Vašemu miminku.

Co Vám cvičení přinese?

1. Zlepší Vaši psychickou kondici.
Cvičení probouzí endorfiny, které ovlivňují náladu. Když k tomu přidáte ještě dostatek spánku a minimální stres, zvyšujete tak šanci otěhotnět. Ženy, které jsou vystresované, unavené a ve špatném tělesném stavu, mají velmi často nepravidelný cyklus a problémy otěhotnět.

2. Posílí Vaše tělo a připraví na zátěž.
Během těhotenství a po porodu budete neustále nosit miminko. Ať už v sobě (během těhotenství) nebo rostoucí miminko po porodu, bude to pro celé Vaše tělo obrovská zátěž, na kterou dosud nebylo tělo zvyklé. Proto je dobré posílit svaly, které budou muset v příštích několika měsících více pracovat.

3. Mnohem lépe zvládnete těhotenství a období po porodu.
Když si vybudujete základy fyzické kondice před otěhotněním a budete v lehčím cvičení pokračovat i během těhotenství, bude pro Vás mnohem jednodušší vrátit se po porodu do původní kondice. Tělo si nebude muset na cvičení zvykat a budete se cítit jako před porodem.

Pokud máte zdravotní komplikace nebo si jen nejste jistá, který sport je pro Vás před otěhotněním ten nejlepší, konzultujte své představy a přání s lékařem nebo profesionálním fitness trenérem.

Autor: Michaela Mazancová