Problém s otěhotněním kvůli štítné žláze
V současnosti existuje mnoho případů, kdy si vytoužené děťátko dává načas. Mnoho párů podlehne panice a projde si dlouhou sérií vyšetření. Často přehlížená příčina neplodnosti přitom nemusí být zaručeně jen v oblasti pohlavních orgánů, nýbrž v krku: jedná se o poruchu štítné žlázy. K tomuto tématu se vyjádřil profesor Gerhard Hintze: "Stejně jako zvýšená, tak i snížená činnost štítné žlázy může způsobit poruchu plodnosti." Ženy, které trpěly touto poruchou, jen zřídka otěhotněly a byly častěji ohrožovány potraty. Při rychlé a správně určené diagnóze, je možné se do značné míry vyhnout potížím. S včasnou diagnostikou poruchy funkce štítné žlázy se mohou ušetřit i zbytečné náklady na léčbu neplodnosti. Vzhledem k tomu, že mnoho párů má omezené finanční prostředky, je vhodné před absolvováním léčby neplodnosti, podstoupit vyšetření štítné žlázy.
Hormony produkované štítnou žlázou
Hormony štítné žlázy řídí životně důležité procesy v celém těle, včetně plodnosti a reprodukce. Hormony štítné žlázy a pohlavní hormony jako např. estrogen jsou úzce propojeny mezi sebou a navzájem se ovlivňují. Například pokud se hormony štítné žlázy dostanou do nerovnováhy, i ženské pohlavní hormony začnou pracovat nesprávně a dojde tak k poruchám: ovulace a menstruace nemohou proběhnout jako obvykle. Pokud chce být žena těhotná, šance na otěhotnění je velmi nízká. Zejména snížená funkce štítné žlázy, tzv. hypotyreóza, může způsobit, že přání mít dítě se nesplní. I hyperaktivní štítná žláza, tzv. hypertyreóza narušuje proces hormonů, ale ne tak často. Naopak hyperfunkce štítné žlázy má spíše dramatický vliv na průběh těhotenství a pokud se neléčí, hrozí potrat, předčasný porod nebo může způsobit vrozené vady dítěte. Každopádně, obě poruchy je potřeba léčit. U některých žen vytváří imunitní systém protilátky proti štítné žláze, kterou nepovažuje za část těla. V tomto případě hrozí ještě vyšší riziko potratu a nenaplněného těhotenství.
Vyšetření štítné žlázy
Poruchy štítné žlázy je možné objevit až prostřednictvím cíleného vyšetření. Své o tom vědí ženy, které chtěly otěhotnět a problém byl nalezen až po doporučení lékaře na toto vyšetření. Přitom se jedná o jednoduché vyšetření pomocí krevního testu. Proto je důležité, aby si hlavně ženy s problémy s plodností nebo předchozími potraty, nechaly vyšetřit funkčnost štítné žlázy.
Měří se přitom hodnoty hormonů štítné žlázy, zejména tzv. TSH, ale i protilátky štítné žlázy, které mohou způsobit ještě horší problémy. Dokonce i ženy, které trpí jiným autoimunitním onemocněním nebo jím trpí členové jejich rodiny, by se měly nechat vyšetřit. Mezi autoimunitní onemocnění patří například i určitá forma cukrovky (diabetes mellitus).
Na závěr můžeme poradit, že je skutečně jednodušší podstoupit vyšetření štítné žlázy ještě předtím, než absolvujete náročné a drahé gynekologické vyšetření. S největší pravděpodobností se budete moci vyléčit a těhotenství už nebude nic stát v cestě.
Co je kyselina listová?
Kyselina listová je pro tělo potřebný, ve vodě rozpustný, vitamín skupiny B. Nachází se především v listové zelenině, jako je například špenát, chřest, brokolice či růžičková kapusta. Vařením zeleniny se ovšem kyselina listová ničí. Z dalších důležitých zdrojů můžeme jmenovat luštěniny, fíky, celozrnné pečivo, kvasnice či ledvinky.
Účinky kyseliny listové
Kyselina listová je nezbytná především v době těhotenství, kdy snižuje riziko vrozených vad neurální trubice. Velký význam má rovněž pro správnou krvetvorbu a v neposlední řadě se podílí na vzniku aminokyselin. Je vědecky dokázáno, že v případě nedostatečného příjmu kyseliny listové v době těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu, odtržení placenty, vývojových vad. Nedostatek kyseliny listové se ovšem může podílet i na vzniku neplodnosti.
Role kyseliny listové před početím
Pokud plánujete těhotenství dopředu, je dobré zvýšit příjem kyseliny listové už tři měsíce před početím. V době před početím je doporučený denní příjem kyseliny listové 400 mikrogramů denně. Je to dáno tím, že hned v první týdnech těhotenství se dítěti vytváří mozek a mícha, a proto je vhodné mít již v této době dostatečný přísun tohoto potřebného vitamínu.
V našom eshopu můžete najít kyselinu listovou v PinkFertile (pro ženy) a Bluefertil (muži).
Význam kyseliny listové v těhotenství
V době těhotenství je zapotřebí zvýšit příjem kyseliny listové až na 600 mikrogramů denně, a to alespoň po dobu prvních tří měsíců. Je prokázáno, že pravidelné užívání doporučených denních dávek kyseliny listové může snížit riziko vrozených vývojových vad až o 50 %. U žen se zvýšeným rizikem defektu neurální trubice, ženám s celiakií, vrozenou anémií nebo epilepsií, může být lékařem předepsána vyšší dávka kyseliny listové, a to až 5 000 mikrogramů. Co se týče negativních účinků kyseliny listové, dosud nebyla prokázána rizika zvýšeného užívání kyseliny listové. Jelikož je tento vitamín rozpustný ve vodě, jeho nadbytečné množství je z těla vyloučeno močí.