Připravit otce na porod

Pokud jste nastávající otec, měl byste myslet na to, že rozhodnutí pro dítě je rodinnou událostí. Můžete své manželce pomoci v daných úkolech přípravy na porod a dítě. Zároveň budete dělat své vlastní změny, které jsou stejně náročné, jako manželčiny. Přestože Vaše role během devíti měsíců byla zcela jiná než matčina, přesto jste i Vy došel ke změnám. V některých okamžicích jste pravděpodobně nadšen a pln očekávání, v jiných zase úzkostlivý, zničený, možná i unavený z čekání na datum narození. V mnoha těžkých chvílích těhotenství své manželky nebo partnerky, jako je nekonečná únava či ranní nevolnost, jste bezpochyby byl jako otec, případně partner emocionální podporou.

Pokud doprovázíte svou ženu na vyšetření před porodem, měl byste si ujasnit, jakou roli bude hrát otec na porodním sále. Ať vám odpoví na všechny otázky o tom, co se bude dít a informujte se, jak můžete být maximální oporou pro svou ženu (kromě lékařů a nemocničního personálu). Pokud je to možné, měl byste si na několik dní nebo týdnů vzít dovolenou z práce, kdyby miminko přišlo dříve. Uvědomte si, že Vy jako otec budete hrát velmi aktivní roli v životě svého dítěte - a to nejen v prvních dnech po narození, ale i pro zbytek svého života.

Čekání a všechny nepříjemnosti těhotenství se zdají mírné, když už je dítě tady. Konečně je to tady a Vy se setkáváte s novou osobou, která byla tak blízko, a taková záhadná během těchto měsíců. Jak jste již viděli, existuje mnoho příprav na porod a na dobu po něm, které jako otec můžete udělat dříve než začne nová etapa života s dítětem. Vaše cesta do rodičovské role je v konečném důsledku určena tím, jak se na to duševně a emocionální připravujete - a ne tím, jakou barvu bude mít dětský pokoj nebo pro jaký styl postýlky s mřížkou se rozhodnete. Jen Vy víte, jak reagujete na stres a změny. Zkuste se co nejpříjemněji připravit na blížící se otcovství. Někteří otcové nebo rodiče najdou podporu ve skupině, jiní upřednostňují meditaci, malování nebo psaní.

Příprava na porod může být pro některé nastávajících tatínky těžší než pro jiné, zvláště pokud jste spontánní typ člověka, než ten, který si všechno naplánuje předem. Příprava je důležitá, protože vede k větší důvěře. Vaše dítě potřebuje hodně důvěry ještě předtím než začne chodit..