Prevence neplodnosti aneb co ovlivňuje plodnost?

O neplodnosti se dnes vedou dlouhé rozhovory. Ačkoli je neplodnost problém, který trápí mnoho párů, stále je to velké tabu. Některé páry mají to štěstí, že se jim časem podaří počít dítě a nemusí absolvovat léčbu či umělé oplodnění, některé bohužel čekají dlouhá vyšetření, léčba a především trpělivost a vytrvalost. Možná ještě na miminko nemyslíte, ale víte, co všechno se dá dělat, abyste předešli problémům s plodností?

V hlavní roli čas

Prvním preventivním krokem je s početím miminka příliš neotálet a neodkládat miminko na později. Žena je nejplodnější přibližně do 25. roku, s narůstajícím věkem bohužel již plodnost pozvolna klesá a od 30. roku života šance na otěhotnění klesá rapidně.

Hlídejte si hmotnost

Druhým preventivním krokem je mít stabilní přiměřenou váhu – nadváha ani podváha početí neprospívají. Obezita a podvýživa se překvapivě netýká jen žen, ale i mužů. V případě, že se vám nedaří otěhotnět, nebo začínáte miminko plánovat, měli byste myslet i na svoji hmotnost.

Žijte zdravě

Třetím preventivním krokem je vést zdravý životní styl, který samozřejmě zahrnuje hned několik faktorů, a to například zdravou stravu, pohyb, omezení alkoholu a žádné cigarety. Minimálně tři měsíce před plánovaným početím miminka by žena i muž měli přestat pít alkohol. Na druhou stranu se nebojte, že by vám sklenička vína jednou za čas uškodila. Nicméně pravidelné pití už pouhých dvou piv, denně může mít zásadní dopad na kvalitu a počet spermií. Alkohol a kouření může mít mimo jiné vliv i na erekci. Kouření rovněž ovlivňuje kvalitu a počet spermií, proto by muži, kteří chtějí mít zdravé dítě přirozenou cestou, neměli kouřit.

Navštivte lékaře

Čtvrtým preventivním krokem je pravidelná návštěva gynekologa. Tento bod je zvláště důležitý, neboť se k němu pojí předcházení různých gynekologických potíží a pohlavních chorob. Všechny nemoci týkající se reprodukčních orgánů vždy poctivě dolečte, neboť by vás to mohlo nepříjemně dohnat právě při snaze o miminko.

Užívejte si

Pátým preventivním krokem je pravidelný sexuální styk. Žena bez sexu samozřejmě neotěhotní. Pravidelným sexem se ale navíc zvyšuje kvalita spermií. V neposlední řadě to ovlivňuje i psychiku jak žen, tak mužů.