Přeslička rolní
Přeslička rolní
Latinský název: Equisetum arvense
močové cesty, cévy, detoxikace, gynekologické problémy
Původ
Přeslička rolní se častokrát považuje za plevel, ale má nezaměnitelné léčivé účinky. Vyskytuje se ve volné přírodě po celé Evropě, Asii, Severní Americe, dokonce až v arktické oblasti, a uchytí se i v nehostinném terénu. Roste na vlhkých místech, na polích, kopcích, železničních náspech, v okolí cest, na okrajích lesů, v nížinách i podhůří. Když roste na jílovité půdě má nejvíce léčivé účinky. Ve starověku se používala zejména na zastavení krvácení a při ledvinových chorobách. Dokonce ji používali i na leštění cínového nádobí, a proto dostala přezdívku smirková tráva.
Charakteristika
Přezdívá se i divoké proso či přeslice. Je vytrvalou bylinou, která dorůstá do výšky až 70 cm. Má rozvětvenou lodyhu se zakrslými listy přiléhajícími ke stonku. Stonek je dutý, rýhovaný a článkovaný. Přeslička nemá květy, ani semena. Rozmnožuje se výtrusy, které vznikají ve výtrusnici.
Sbíraná část
Sbírá se nať, což jsou vlastně zelené rozvětvené stonky, bez černých spodních částí. Sbírá se od května do října a suší se na vzdušném místě při teplotě do 50 stupňů. Usušená přeslička vypadá jako jehličí.
Účinky
Přeslička je bohatá na křemík, vápník, zinek i měď, obsahuje také třísloviny, flavonoidy, vlákninu, kyseliny, bílkoviny, sacharidy, pryskyřici a éterické oleje. Pomáhá při problémech s močovým ústrojím. Má výrazné počopudné vlastnosti, takže zbavuje tělo od škodlivých bakterií, vyplavuje písek, rozpouští močové kameny, pomáhá při zánětu močových cest, odstraňuje bolesti při močení a zbavuje nočního pomočování, při nachlazení měchýře zbavuje nepříjemných svíravých pocitů.
Ženám pomáhá při gynekologických problémech, přičemž zastavuje silné menstruační krvácení, pomáhá rozpouštět vaječníkové cysty, a také odstraňuje gynekologické výtoky a svědění v oblasti genitálií. Kromě toho zastavuje krvácení z nosu, ran a plic, působí proti močení krve, zabraňuje krvácení při hemoroidech, celkově posiluje správnou funkci krevního oběhu, čistí krev, pomáhá proti kornatění tepen a snižuje krevní tlak. Také pomáhá při problémech s prostatou.
Přeslička rolní slouží jako prevence revmatu, artritidy, artrózy, bolesti kloubů a dně, organismus zbavuje otoků, léčí tuberkulózu, zánět hrdla, jako kloktadlo se používá při bolestech v krku, při zánětech horních cest dýchacích, bolesti zubů, zápachu z úst či pro zastavení krvácejících dásní. Má protirakovinné účinky. Lázeň z této rostlinky pomáhá při bolestech kříže či problémech s meziobratlovými ploténkami.
Tato bylinka pomáhá i při kožních onemocněních, při svědění pokožky, léčí vyrážky, hnisavé rány, hnisavé záněty nehtů a lupus. Zmírňuje pocení, pomáhá proti lupům, posiluje růst vlasů, ozdravuje vlasové kořínky, pozastavuje vypadávání vlasů, posiluje paměť a má také pozitivní účinky proti celkovému pocitu únavy.
Upozornění
Na vnitřní užití používejte pouze přesličku rolní. Přeslička bahenní, říční a lesní jsou jedovaté! Přeslička bahenní roste při bažinách a má velmi hrubé, tuhé krátké stonky s výraznými vrásčitými žebry. Po požití nesprávných druhů přesliček můžete mít kontraindikace jako bolest hlavy, malátnost a zvracení. Je nutné vypít alespoň půl litru mléka a celý obsah žaludku vyzvrátit. Ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Přesličku rolní by neměly užívat těhotné ženy a ani lidé, kteří trpí zánětem ledvin.
Kontraindikace
Dosud není známa žádná nesnášenlivost přesličky rolní s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.