Počet embryí při transferu. Méně je více.
Umělé oplodnění. S tímto pojmem se setkáváme v současné době velmi často. Umělé oplodnění pomáhá párům splnit si sen - mít vytouženého potomka. Jedná se o páry, kde jsou partneři starší, ale také o případy, kde věk nepředstavuje překážku. Pokud se pár snaží neúspěšně o dítě více než rok, je dobré navštívit lékaře. Problém může být na straně partnerky, ale v mnoha případech i na straně muže. Pokud Vám lékař doporučí umělé oplodnění - je jedno zda se bude jednat o IVF nebo ICSI, budete mu klást spoustu otázek. Bude Vás zajímat jak to proběhne, kde a kdy, ale i počet embryí, které se použijí.
Při umělém oplodnění často dochází k vícečetnému těhotenství
V závislosti na tom, kolik embryí bylo ženě zavedeno. U starších žen jste se téměř dosud mohli setkat s názorem, že čím více, tím lépe. Čím více embryí se použije, tím větší je šance, že žena otěhotní. Limit embryí se liší od země, kde se provádí: v Německu a ve Velké Británii jsou to maximálně 3 embrya v jednom cyklu, ve Spojených státech jich je tam už pět. U nás využívají reprodukční centra limit 1 až 2 embrya.
Existuje ale diskutabilní případ z USA, kde pomocí umělého oplodnění Nadya Suleman odnosila a porodila najednou osm dětí! Historie "osmerčat" prošla celým světem. Ona a její děti měly štěstí, že jsou v pořádku a vše dopadlo bez komplikací. Ale tento případ nemusí být samozřejmostí i u jiné ženy, říká Scott Nelson z Univerzity of Glasgow.
"Riziko komplikací se obecně zvyšuje v případě vícenásobného těhotenství vždy. Hrozí bolesti zad až preeklampsie, čili i nebezpečně vysoký krevní tlak. Ale největším problémem je fakt, že děti přicházejí na svět velmi brzy, někdy už v 25. nebo 26. týdnu těhotenství. riziko, že nepřežijí je vysoké a pokud přežijí, mají často trvalé následky. "
Méně je více
Nebo lépe řečeno: více záleží na kvalitě embryí než na jejich množství. Země jako Švédsko a Belgie tuto myšlenku realizují už dávno. Ačkoliv se u nich v laboratoři vyprodukuje 5 až 7 embryí, do dělohy se implantuje jen jedno. Vybírá se to, které vypadá nejzdravější a nejúspěšnější. Hodnotí se přitom velikost, tvar a další aspekty. Všechny ostatní embrya jsou zmrazeny pro případ pozdějšího pokusu o oplodnění.
Možnost zmrazování embryí je možný i u nás. Embrya se mohou zmrazit buď ihned v den odběru, nejpozději však do 5. dne. Čím později je zamrazí, tím jejich kvalita klesá. Embrya se mrazí v kryokontajnerech za pomoci ochranných látek - kryoprotektantů. Ty zabraňují vzniku ledových krystalků, které by mohly zničit membránu buněk.
Zamrazování je vhodné i pro páry, které již například jedno dítě díky umělému oplodnění mají, ale v budoucnu by chtěli ještě další.
Scott Nelson je názoru, aby se použilo jedno maximálně dvě embrya. Je však nutné, aby lékaři rozlišovali případ od případu. Bere se v úvahu mnoho faktorů, a to například věk, kvalita embryí nebo jak dlouho se již žena snaží otěhotnět.