Péče o zuby v těhotenství

Ústní hygiena, péče o dásně a zuby je velmi důležitá, a pro těhotné ženy zvlášť. Častokrát vlivem tělesných změn, které doprovázejí těhotenství, se mění stav chrupu. Zubní kaz nebo zánět v ústní dutině může vyvolat předčasný porod nebo potrat. Vývin zubů u embrya začíná již v pátém nebo šestém týdnu nitroděložního vývoje. Proto ještě před plánováním miminka je potřeba dát si chrup do pořádku. A to i z důvodu, že některé zákroky se během těhotenství nesmí vykonávat.

Říkává se - jedno dítě stoji matku jeden zub. Nicméně je na tom jen málo pravdy. Důležitý je dostatečný přísun minerálů nastávající matky. Již před plánováním těhotenství je dobré zdravě se stravovat, popř. dopomoci si užíváním kvalitních vitamínů a minerálů určených pro ženy plánující těhotenství. Potřeba vápníku (důležitý pro kosti a zuby) se v průběhu těhotenství zvyšuje. Během 9 měsíců potřebuje miminko získat 30g, a ty může získat jen přes matku.

Během těhotenství jsou nejvíce zatěžovány:

  • zubní sklovina - zubní sklovina trpí vlivem zvýšené kyselosti ve slinách, která je způsobné hormonálními změnami
  • dásně - vlivem většího množství krve v těle matky jsou dásně více prokrvené a citlivější, což nejednou způsobuje jejich krvácení a snadněji dojde k infekci

Kromě hormonálních změn se na kazivosti zubů během těhotenství podílí i:

  • častá konzumace sladkých a kyselých potravin
  • těhotenská nevolnost a zvracení - týká se to především prvního trimestru. Tehdy se doporučuje zuby si vyplachovat ústní vodou, ne čistit zubním kartáčkem, protože v ústech je bezprostředně po zvracení velký podíl žaludečních kyselin, které nám již samy o sobě dráždí zubní sklovinu.
  • nedostatečná hygiena dutiny ústní

Během těhotenství mnohdy vyjdou na povrch problémy, které byly zanedbané před otěhotněním. Proto je důležité si ještě před samotným otěhotněním naplánovat zubní prohlídku. Lékař zkontroluje stav zubů a dásní, popř. je ošetří a informuje o prevenci na následující měsíce. Těhotné ženy mají nárok na dvě prohlídky u zubaře během těhotenství. První preventivní prohlídka bývá většinou hned na začátku těhotenství a druhá pak později v jeho průběhu.

V čem spočívá problém?

Spočívá především v chronickém zánětu, který může mít přes krev matky vliv na dítě. Studie univerzity v Severní Karolíně v USA poukazují na 7-násobně větší riziko předčasného porodu žen s chronickým zánětem dásní. Až u 18% předčasně narozených dětí v USA je zjištěna právě toto příčina. Důvodem je pravděpodobně to, že imunitní systém matky vytváří specifické protilátky proti bakteriální infekci, které na jedné straně sice matce pomáhají bojovat se zánětem, ale zároveň existuje podezření, že protilátky mohou být zodpovědné za zhoršený krevní transplacentární průchod, což má neblahý vliv na nenarozené dítě. Nejjednodušší způsob jak tomu zabránit je odpovídající ústní hygiena a návštěva zubaře.

Co můžeme sami udělat?

  • po sladkém jídle si vyčistit zuby. Rozumné je používat zubní pastu s vysokým obsahem fluoru
  • dopřejte si čas na mytí zubů. Rychlé a hektické mytí způsobí poranění dásní a to je ideální stav pro rozmnožení bakterií
  • používejte měkčí zubní kartáček než obvykle. Velmi tvrdé štětiny dráždí dásně
  • kartáčky častěji měňte, ve starých jsou usazeny bakterie, které nemají nic lepšího na práci, než se množit
  • stejně prijemné, osvěžující  i desinfikující jsou ústní vody na rostlinné bázi, které můžeme čas od času použít
  • dodržovat zásady zdravé životosprávy a stravování

Zubní kaz není dědičný. Proto by mělo být v zájmu každé budoucí maminky o svůj chrup pečovat. Pomůže tím nejen sobě, ale i svému budoucímu miminku.