Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský

Latinský název: Silybum marianum

onemocnění jater, žlučníku a sleziny, erekce, gynekologické problémy, kašel, onemocnění plic, deprese, imunita, problémy s trávením, lymfatické onemocnění, hemeroidy, cholesterol, nevolnost, migréna, nízký tlak

Původ

Původním domovem ostropestřce mariánského je oblast Středomoří, ale i malé a jihovýchodní Asie a Kanárských ostrovů. Jeho léčivé účinky byly známy již v období starověkého Říma, kdy se k léčbě používal hlavně jeho kořen a listy. Díky svým léčivým účinkům se stal velmi vyhledávanou rostlinou, a tak se z oblasti Středomoří rozšířil nejen do Evropy, ale i do celého světa.

Charakteristika

Ostropestřec mariánský patří do čeledi hvězdicovitých. Mnozí ho znají hlavně pod jeho lidovým pojmenováním buď jako Kristovu korunku nebo ostropestřec, ale zejména jako bodlák. Ostropestřec je odolná rostlina dorůstající výšky 150 cm, přičemž její charakteristickými znaky jsou tmavozelené vroubkované listy s typickým bílým žilkováním, nepříjemně bodající ostny a růžovo-fialové květy, které kvetou v období od července do srpna.

Sbíraná část

Pro dosažení léčivých účinků ostropestřce je důležitý sběr jeho semen, listů a také květů. Semena se sklízejí v období července, srpna až září, kdy se růžovo-fialové květy této rostliny mění na bílé chmýří. Právě pod ním jsou uloženy, v tomto čase ještě mladá, zelená a tvrdá semínka, která mají léčivé účinky. Před použitím je třeba je důkladně vysušit a před konzumací rozdrtit. V opačném případě je naše tělo nedokáže plně využít.

Účinky

Velkým přínosem této rostliny je, že jako jedna z mála dokáže regenerovat jaterní buňky, které mohou být poškozeny buď alkoholem, drogami, nebo i špatnou životosprávou. Kromě regenerace je zároveň chrání i před dalším poškozením, proto se ostropestřec doporučuje užívat i jako prevence.

Ostropestřec mariánský působí i na činnost pohlavních orgánů. Tím, že zajišťuje lepší prokrvení cév, dochází i k lepšímu prokrvení pohlavních orgánů, jak mužských, tak i ženských. Mužům přináší rychlejší nástup a delší trvání erekce, ženám zase zvýšenou citlivost v oblasti pánve a pochvy.

Díky velmi příznivým účinkům a jeho schopnosti doplňovat tělu potřebné látky a vitamíny, se používá i na zmírnění následků při léčbě chemoterapií. Pomáhá z těla vyloučit chemické části léčby, které zbytečně zatěžují tělo a zároveň pomáhá při budování imunitního systému.

Léčivé látky ostropestřce mariánského mají pozitivní dopad i na trávicí soustavu. Působí jako přírodní peeling pro vnitřní stěnu střev. Ostropestřec tak důkladně odstraní nepotřebné zbytky trávení, zajistí lepší průchodnost trávicí soustavy a přispívá k důkladnějšímu vstřebávání potřebných látek z potravy. Díky tomu je vhodný i pro pravidelné užívání s cílem přirozené dotoxikácie organismu.

Upozornění

Užívání ostropestřce mariánského se jednoznačně nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a jeho konzumace se stejně nedoporučuje ani v případě vysokého krevního tlaku a lidem trpícím závažnými srdečními chorobami. Jeho užívání se nedoporučuje kombinovat s konzumací mléka, alkoholických nápojů a pikantních jídel.

Kontraindikace

Díky svým velmi příznivým účinkům na obnovu jaterní tkáně je ostropestřec jednou z nejprozkoumanějších léčivých rostlin. Navzdory všestrannosti jeho využití se však v případě jeho užívání nikdy nepotvrdily žádné závažné vedlejší účinky.