Novinky v léčbě neplodnosti. Co pomáhá?

Existují ženy, které otěhotní hned napoprvé, "ani nevědí, jak", jiné na vytoužené miminko čekají roky a musí podstoupit množství vyšetření a zákroků, aby se ho vůbec dočkaly. Pokud patříte do druhé skupiny, určitě vás budou zajímat nové trendy a možnosti v léčbě neplodnosti. A že jsou! Čtěte dál ...

Párů, které mají problém s početím potomka, každým rokem přibývá, a to nejen na Slovensku, ale celosvětově. Ono to totiž není vůbec jednoduché, když se u přirozeného početí musíte trefit do několika hodin ženiny ovulace. "U nás řeší problémy s neplodností každý sedmý pár, což je zhruba 15%.

Některé průzkumy však hovoří o ještě vyšším čísle. V každém případě množství našich pacientů stále roste," říká MUDr. Jaroslav Hulvert z pražského centra ISCAR. "Důvodů je mnoho, nejčastěji se setkáváme se zhoršeným spermiogramem (vyšetřením kvality a množství spermií) u mužů, u žen bývá zase základním problémem odsouvání mateřství do pozdního reprodukčního věku. Je totiž všeobecně známo, že po 30. roce plodnost ženy rapidně klesá," vysvětluje odborník.

Na vině je životní styl i prostředí

Už dávno také není pravda, že "chyba" bývá převážně na straně ženy. Právě kvůli zhoršování kvality a množství spermií u mužů se podíl příčin neplodnosti srovnal na 1: 1. "Důvody, proč dochází u mužů ke zhoršování hodnot spermiogramů, nejsou jednoznačně zjištěny. Jednou z možností je vliv čím dál nekvalitnejšieho životního prostředí a také způsob života. Nepříznivě působí stres, kouření, strava, užívání léků, někteří muži trpí také různým chronickým onemocněním, které je nezjištěné, případně neléčené a podobně. To vše má na kvalitu spermií vliv. U většiny mužů se však příčina nikdy nezjistí, a pro naši práci to ani není příliš podstatné, "dodává doktor Hulvert.

Spermie se bez pomoci neobejdou

Naštěstí se stejně jako v jiných lékařských oborech rychle vyvíjejí i možnosti léčby neplodnosti, a tak má stále více párů velkou šanci na zdravé miminko. Nejjednodušší metodou je tzv. IUI - základní forma asistované reprodukce, která ženu navíc minimálně zatěžuje. Velmi jednoduše řečeno jde o zavedení spermií (ať už partnera nebo dárce) do děložní dutiny v době, kdy žena ovuluje. Aby byla zajištěna co nejvyšší úspěšnost, podstupuje předtím pacientka hormonální stimulaci vaječníků.

Zajít k odborníkovi je lepší než se dlouhodobě trápit

"Tato metoda se používá zejména u párů, kde je jen mírně zhoršený spermiogram partnera, a v případech, kdy je příčinou neplodnosti anovulace (porucha uvolňování vajíček) partnerky. Úspěšnost IUI je zhruba 5 až 15% při jednom ovulačním cyklu. Pokud je pár indikován k tomuto výkonu, provede ho lékař nejvíce 3x, a poté navrhne, aby pár využil účinnější metodu IVF, "říká MUDr. Hulvert.

Dvě embrya a dost

Druhou metodou "umělého oplodnění" je takzvané IVF, které je sice náročnější než předchozí metoda, ale zase mnohem účinnější. Při jednom cyklu takto otěhotní až 30-40% žen. IVF se dnes používá prakticky u všech poruch plodnosti. Zahrnuje odběr vajíčka, inseminaci spermiemi mimo tělo ženy, kultivaci a přenos embrya zpět do dělohy.

Oplodnění probíhá mimo organismus, a právě proto se vžil lidový název "dítě ze zkumavky". Jde o zákrok poměrně náročný, který vyžaduje hodně trpělivosti u obou z páru, ačkoli většinu procedur zákroku absolvuje pouze žena. "Na rozdíl od předchozí doby se dnes přenáší do těla pacientky standardně už jedno, maximálně dvě embrya, abychom se vyhnuli riziku vícečetného těhotenství, které je vždy rizikové, nejen pro ženu po umělém oplodnění," vysvětluje lékař.

K vajíčku se dostanou jen ty nejlepší

Mezi úplné novinky v léčbě neplodnosti patří metoda PICS a metoda embryoskopie. Doposud byly vybírány spermie pro zavedení do vajíčka jen podle jejich vzhledu a pohyblivosti.
"Metoda PICS je zatím jediný v laboratorních podmínkách fungující test, který umožňuje vybrat zralou spermii. V návaznosti na teoretické poznatky lze říci, že zralá spermie má velmi pravděpodobně nepoškozenou genetickou informaci. U vajíčka oplodněného touto spermií je vysoká pravděpodobnost vzniku kvalitního, správného vývoje schopného embrya. Taková spermie nemusí být nutně ta nejrychlejší a ani nemusí z pohledu embryologa vypadat nejlépe. Nemusí tedy při spontánním oplození uspět, embryolog ji nemusí vybrat injekcí do vajíčka. Metoda PICS ji ale najít dokáže. Jednoduše řečeno tato metoda dokáže vyselektovat, nejlepší spermii a následně ji použít pro oplodnění vajíčka, "vysvětluje náročný proces MUDr. Jan Šulc z kliniky GEST.

Kamera v inkubátoru

Další novou možností je laboratorně sledování vývoje embryí už od oplodnění, a to za pomoci kamery instalované přímo v inkubátoru. Díky této metodě není nutné každodenní hodnocení embryí pod mikroskopem, které embryu neprospívá. "Zrychlený záznam nám umožní pozorovat, zda docházelo k dělení buněk rovnoměrně a zda probíhalo podle časového harmonogramu odpovídající vývoji kvalitního embrya. Abnormální embrya zanikají totiž většinou ještě před vložením zpět do těla matky nebo jsou následně příčinou brzkého potratu, což přináší ženě obrovský stres. Navíc se tím prodlužuje i doba, kterou čeká na své vytoužené miminko, "říká MUDr. Hulvert.

Zdroj: prozeny.cz