Nepravé kontrakce. Skutečné kontrakce není vždy snadné rozpoznat.

Především před narozením prvního dítěte, není vždy jednoduché odlišit skutečné kontrakce od těch nepravých. Obecně platí, že pokud má nastávající matka pochybnosti, nejedná se ještě o skutečné kontrakce.

Už od 6. týdne těhotenství dochází ke stahům dělohy. Tyto tzv. Braxton - Hicksovy kontrakce, nazývané také falešné nebo "poslíčci" jsou obvykle nepravidelné a nebolestivé. Protože ještě nerozšiřují krček dělohy, nejsou nebezpečné.

Během těhotenství se děloha pravidelně stahuje, aby pomohla zlepšit prokrvení placenty a tím i lépe zabezpečit výživu dítěte. Hicks vycházel z toho, že tyto stahy dělohu posilují a připravují tak na proces porodu.

První cvičné kontrakce oznamují, že porod je na dohled.

Nepravé porodní bolesti nejsou pravidelné a stejné. Nejsou bolestivé, ale mohou být nepříjemné a způsobují mírné ztvrdnutí bříška. Při pohybu ženy nepravé kontrakce ustoupí, zatímco ty pravé se zintenzivní.
Tyto kontrakce mohou být výraznější v druhém trimestru těhotenství, ale některé ženy je necítí vůbec.

Některé ženy jsou před narozením svého miminka velmi nervózní, a je proto možné, že cítí kontrakce i když to tak možná není. Měly by proto určitě navštívit lékaře nebo si zařídit kontrolu v nemocnici, kde jejich obavy pomohou zahnat.

V případě, že cítíte kdykoli během těhotenství více než 4 kontrakce za sebou v rozmezí méně než 15 minut, informujte lékaře. Ten bude od Vás zjišťovat informace o počtu stahů, intenzitě, ale i jiných okolností jako například průjem, krvácení, barva sekretu, bolesti břicha a páteře a podobně.
Pokud jsou pro Vás kontrakce nepříjemné, lehněte si na levý bok, nohy si vyložte výší než máte zbytek těla a odpočívejte. V případě, že se kontrakce nezmírní, urychleně navštivte lékaře nebo nejbližší nemocnici.
Kontrakce mohou být vyvolány i zvýšeným stresovým vypětím.

Reálné stahy dělohy jsou rytmičtější a bolestivější.

Při pohybu jsou vždy silnější a neustupují, naopak se zesilují. První kontrakce trvají obvykle 30 - 60 sekund a objevují se v intervalech 5 až 20 minut. To se však liší u každé ženy liší, takže některé zaznamenají skutečně bolestivé stahy až v intervalech každých 5 minut.
Během poslední fáze při porodu probíhají kontrakce v průměru 60 až 90 sekund a pauzy mezi nimi trvají 2 až 4 minuty.
Zpočátku Vám tato bolest může připomínat menstruační bolesti, což je způsobeno nedostatkem průtoku krve do dělohy během stahu. Některé ženy je cítí jako dlouhotrvající bolesti zad. Současně žena cítí tvrdnutí dělohy, které se pak uvolní.

V době, kdy by se už Vaše miminko mohlo chystat na svět, Vás mohou stále zastihnout i nepravé kontrakce. Výbornou pomůckou jak se jich zbavit nebo naopak urychlit proces porodu, je teplá sprcha, která skutečné stahy posílí a ty nepravé zažene.