Nárůst hmotnosti jako vedlejší efekt umělého oplodnění

Mnoho párů, které nemohou po dlouhou dobu počít miminko, se po čase rozhodne podstoupit umělé oplodnění. Bohužel umělé oplodnění se neobejde bez hormonální léčby, která někdy může mít negativní vliv i na hmotnost ženy. Proto se podíváme na to, co způsobuje přibývání na váze a zda tomu jde nějakým způsobem zabránit.

Nárůst podkožního tuku

Přibývání na váze v důsledku hromadění podkožního tuku může být způsobeno hormonální léčbou, která je pro tělo velkou zátěží. Nicméně i při podstoupení hormonální léčby a umělého oplodnění je zapotřebí dodržovat zásady zdravého životního stylu. Těhotenství neznamená jíst za dva, a proto je nezbytné hlídat si kalorický příjem a snažit se jíst zdravě a vyváženě. V důsledku obav z komplikací mnoho žen vyřadí ze svého harmonogramu jakýkoli pohyb a cvičení. Přestože je vždy dobré konzultovat fyzickou zátěž s lékařem, je na místě zařadit během dne lehkou pohybovou aktivitu. Kromě toho je pro organismu samozřejmě důležitý i odpočinek.

Zadržování vody

U některých žen se dokonce může objevit přírůstek na váze až 5 kg za 3 až 5 dní. Statistika však říká, že k tomuto jevu dochází u 1 - 2 % žen, které podstoupily umělé oplodnění. Ženy přitom nenabírají tuk, ale v jejich těle se hromadí voda, a to v důsledku ovariálního hyperstimulačního syndromu. 

Ideální hmotnost před početím

Kromě toho, že se hmotnost může díky umělému oplodnění značně navýšit, je zapotřebí ideální hmotnosti již pro samotné početí, a to jak přirozené, tak pomocí asistované reprodukce. Přestože se to zdá poměrně banální, ideální hmotnost je předpokladem úspěchu. Jak nadváha, tak podváha totiž negativně ovlivňují početí. Pokud jde o podváhu, ta má často za následek nepravidelnou ovulaci či se mohou objevit různé poruchy ovulace. Naproti tomu nadváha jde často ruku v ruce se syndromem polycystických ovarií, vysokým krevním tlakem či cukrovkou. I proto je vždy vhodné přiblížit se před plánovaným otěhotněním k optimální hmotnosti. Vždy se ale snažte vyhnout extrémním dietám, které rozhodí metabolismus.