Mnoho párů, které nemohou po dlouhou dobu počít miminko, se po čase rozhodne podstoupit umělé oplodnění. Bohužel umělé oplodnění se neobejde bez hormonální léčby, která někdy může mít negativní vliv i na hmotnost ženy. Proto se podíváme na to, co způsobuje přibývání na váze a zda tomu jde nějakým způsobem zabránit.

Nárůst podkožního tuku

Přibývání na váze v důsledku hromadění podkožního tuku může být způsobeno hormonální léčbou, která je pro tělo velkou zátěží. Nicméně i při podstoupení hormonální léčby a umělého oplodnění je zapotřebí dodržovat zásady zdravého životního stylu. Těhotenství neznamená jíst za dva, a proto je nezbytné hlídat si kalorický příjem a snažit se jíst zdravě a vyváženě. V důsledku obav z komplikací mnoho žen vyřadí ze svého harmonogramu jakýkoli pohyb a cvičení. Přestože je vždy dobré konzultovat fyzickou zátěž s lékařem, je na místě zařadit během dne lehkou pohybovou aktivitu. Kromě toho je pro organismu samozřejmě důležitý i odpočinek.

Zadržování vody

U některých žen se dokonce může objevit přírůstek na váze až 5 kg za 3 až 5 dní. Statistika však říká, že k tomuto jevu dochází u 1 - 2 % žen, které podstoupily umělé oplodnění. Ženy přitom nenabírají tuk, ale v jejich těle se hromadí voda, a to v důsledku ovariálního hyperstimulačního syndromu. 

Ideální hmotnost před početím

Kromě toho, že se hmotnost může díky umělému oplodnění značně navýšit, je zapotřebí ideální hmotnosti již pro samotné početí, a to jak přirozené, tak pomocí asistované reprodukce. Přestože se to zdá poměrně banální, ideální hmotnost je předpokladem úspěchu. Jak nadváha, tak podváha totiž negativně ovlivňují početí. Pokud jde o podváhu, ta má často za následek nepravidelnou ovulaci či se mohou objevit různé poruchy ovulace. Naproti tomu nadváha jde často ruku v ruce se syndromem polycystických ovarií, vysokým krevním tlakem či cukrovkou. I proto je vždy vhodné přiblížit se před plánovaným otěhotněním k optimální hmotnosti. Vždy se ale snažte vyhnout extrémním dietám, které rozhodí metabolismus.