Možnosti léčby neplodnosti. Klasicky nebo alternativně?

Při problémech s menstruačním cyklem a otěhotněním se často mluví o hormonální nerovnováze, narušené imunitě, špatné životosprávě či dědičnosti. Dost častá je však i "neplodnost z neznámých příčin". Co se za tím skrývá?

Problémy s plodností jsou stále častější a otěhotnět či udržet těhotenství se nedaří i přes stoupající úroveň lékařské péče ve vyspělých zemích. Tento jev se dává do souvislosti se zhoršováním životního prostředí a odkládáním mateřství do vyššího věku. Pesimisté hovoří dokonce i o zhoršující se kvalitě genetického kódu - jinými slovy degeneraci - vlivem chybějícího evolučního tlaku.

Pokud současným trendem narůstajících problémů s plodností vedeme přímku, dopracujeme se k alarmujícím výsledkům - již za několik desetiletí by přirozené početí u lidí bylo téměř nemožné!

Pokud se páru s pravidelným nechráněným pohlavním stykem nepodaří otěhotnět do jednoho roku, následují standardní vyšetření plodnosti: vyšetření spermiogramu, hormonální profil ženy, ultrazvukové vyšetření a vyšetření průchodnosti vejcovodů. Dalším krokem je asistovaná reprodukce. Často pomůže nitroděložní inseminace - zavedení přečištěných spermií do děložní dutiny. Pokud nedojde k otěhotnění po dvou či třech pokusech, lékař neplodnému páru navrhne mimotělní oplodnění - IVF.

Pro páry s těžkými poruchami tvorby vajíček a spermií, naprostou neprůchodností vejcovodů či chámovodů a genetickými poruchami to může být jediný způsob, jak se dopracovat k potomstvu. Jsou však také případy, kdy se příčina neplodnosti nezjistí - všechna vyšetření jsou v normě a přesto se otěhotnění nepodaří ani při opakovaném IVF.

Toto je oficiální, standardní postup. Naštěstí existují i jiné možnosti ...

Jiná cesta

Mnozí lidé při problémech s početím, ale i jiných chronických zdravotních problémech, začínají přehodnocovat svůj dosavadní způsob života. Nechtějí se smířit se šablonovitým postupem obvyklé léčby a hledají jiné možnosti.

Tato cesta bývá složitá. Poznatky o alternativních léčebných metodách bývají málo dostupné, nepřesné, úroveň poskytovatelů alternativních terapií je nevyrovnaná. Málokterá terapie má potenciál obsáhnout a vyřešit všechny možné příčiny zdravotního problému a mnohé terapie (či terapeuti) mohou být vysloveně škodlivé.

Laik ve světě alternativní medicíny je rychle zaplaven množstvím více či méně užitečných informací, snadno se stane "obětí" reklamy na nový zázračný přípravek. Po bezvýsledném odzkoušení několika produktů a metod se často dostaví definitivní rezignace.

Na vině přitom není alternativní medicína, ale její nekoordinované, neinformované použití. Všichni chápeme, že při návštěvě v lékárně nemůžeme nakupovat léky jako potraviny v samoobsluze - pokud se nechceme otrávit, necháme si poradit od lékaře a lékárníka. A podobně by to mělo být i při snaze o uzdravení pomocí přírodních terapií.

Je třeba si zároveň uvědomit hlavní specifikum přírodní medicíny - pomalý, ale o to trvalejší nástup účinku s minimem vedlejších účinků. Výhodou je, že i při neuváženém použití jejích prostředků je velmi malá pravděpodobnost, že bychom na svém zdraví napáchali větší škody. Při nekvalifikovaném experimentování s přírodními léčebnými metodami naší fyzické schránce málokdy bezprostředně hrozí něco vážnějšího než je průjem či natažený sval.

Započítejme však i ztrátu drahocenného času, nemalé finanční výdaje a škody na psychice. Opakované neúspěchy ve snaze o uzdravení a otěhotnění v nás přirozeně navodí pocit, že je s námi něco v nepořádku. Ztrácíme důvěru ve vlastní tělo. Jak můžeme milovat a důvěřovat tělu, které nás zrazuje?

Přitom právě dobrý vztah k vlastnímu tělu je jedna z nejdůležitějších okolností při léčbě libovolného chronického zdravotního problému. Pokud nám chybí láska a důvěra k sobě samému, dříve či později se tento nedostatek projeví ve formě nějakého fyzického onemocnění.

Uzdravení těla je bez současné práce na uzdravení duše velmi těžké. Pokud cítíte, že Vás tento začarovaný kruh pohltil a nevíte se z něj vymanit vlastními silami, je vhodné vyhledat pomoc a podporu. Někdy stačí chápavý partner, jindy přátelé. Nejefektivnější je však pomoc odborníka - fertility kouče nebo konzultanta.

Pokud potřebujete pomoc nebo radu, neváhejte mě kontaktovat.
Budu se těšit na naši spolupráci.

S pozdravem
Ing. Helena Bieliková
Fertility konzultant, IVF-CAM koordinátor a kouč ve výcviku

www.otehotneni.cz