Mochna husí

Mochna husí

Latinský název: Potentilla anserina

žaludeční problémy, ledvinové a žlučníkové kameny, menstruace, děloha, hnisavé rány, záněty, vředy, otok, pohmožděniny, krvácení, paradentóza

Původ

Původní oblastí výskytu mochny husí je oblast Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie. Jde tedy o běžně se vyskytující rostlinu, která je v hojném počtu zastoupena i v našich podmínkách. Vyskytuje se hlavně na vlhčích místech nížinných a podhorských oblastí.

Charakteristika

Mochna husí patří do čeledi rostlin růžovitých. Mnohým je známý i podle lidových názvů husí nožka, husí mýdlo, Odolen, námožníček, stříbrník či husičky. Je trvalou bylinou dorůstající do výšky 60 cm a má plazivé, poměrně dlouhé stonky, které se táhnou i pod zem v podobě oddenků. V nadzemní části z nich vyrůstají podlouhlé listy vejčitého tvaru, které jsou na své spodní straně stříbřitě plstnaté. Ze stonků vyrůstají nepravidelné, pětičetné květy zlatožluté barvy. Květy jsou asi 2 cm velké, oboupohlavní a kvetou v období od května do července. Celá rostlina působí chlupatým vzhledem.

Sbíraná část

Z mochny husí sbíráme prakticky celou nadzemní část rostliny včetně stonky, listů a také květů, přičemž v některých případech se setkáváme i se sběrem oddenku. Sklizenou část je třeba důkladně usušit mimo paprsky přímého slunce.

Účinky

Léčivé účinky mochny husí se využívají v případě potíží s trávicí soustavou. Dokáže regulovat množství žaludeční kyseliny v těle a udržovat tak její optimální množství. Pomáhá jako lék proti bolesti, nadýmání a křečím v žaludku, dokáže ulevit i v případě průjmů a virových onemocnění trávicí soustavy a doporučuje se i jako prevence pro její správné fungování.

Využití této léčivé rostliny je důležité i v případě ženských problémů. Zklidňuje vnitřek pohlavních orgánů během bolestivého období periody a zmírňuje intenzitu nitroděložních křečí.

Mochna husí pomáhá i při problémech ústní dutiny včetně zánětů. Zklidňuje sliznici a navrací její schopnost správného fungování. Zbavuje bolesti a přispívá k rychlejšímu hojení. V případě ústní dutiny využíváme mochnu i pro vnější použití - při bolestech a zánětech zubů a dásní.

Účinky mochny můžeme využít i v případě podrážděné, opruzené pokožky, léčí hnisavé vyrážky, ekzémy a pomáhá i při bolestech a léčbě hemoroidů.

Upozornění

Dosud nejsou známy žádná omezení v užívání mochny husí jako léčivé rostliny v souvislosti s konkrétními druhy onemocnění. Jakékoliv zvláštnosti během užívání však neváhejte konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace

V případě užívání mochny husí nebyly zjištěny žádné nežádoucí vedlejší účinky a nebyla potvrzena ani nesnášenlivost s jinými léky a léčivými látkami.