Milování se v těhotenství nevzdávejte, jen buďte opatrnější

Někteří muži odmítají spát se svou těhotnou partnerkou. Prý by tím dítěti ublížili. Mnohé ženy naopak během těhotenství zažívají pocity, které dříve nikdy neměly. Sexuální život v těhotenství je jiný. Nemusí to ale znamenat to horší.

Kdysi se věřilo, že pokud se bude muž milovat se svou těhotnou partnerkou, může během styku dojít k druhému těhotenství. Sexuální život v tomto období života ženy byl opředený spoustou neuvěřitelných mýtů. Většina z nich se dnes řadí do kategorie úsměvných historek. Muž i žena si dokážou sex užívat stejně jako jindy. Přesto se ještě dnes najdou páry, které se intimních radovánek z různých důvodů vzdávají.

Uznávaný český sexuolog Zlatko Pastor se například setkal s tímto názorem: "Na začátku těhotenství jsme se s manželem dohodli, že spolu nebudeme nic mít, protože by nám to oběma bylo trapné, aby se na to naše budoucí dítě dívalo." Šlo přitom o vysokoškolsky vzdělanou ženu.

Jiná žena si zase postěžovala: "Jsem v pátém měsíci těhotenství a manžel se mnou odmítá spát, říká, že nebude mlátit své dítě penisem do hlavy, že by ho mohl poškodit. Mně je to líto, protože si myslím, že to není možné , na sex mám chuť, často onanuji a zažívám orgasmy jako nikdy v životě. Také se mi o sexu pořád sní. "

Milování ve vhodném období těhotenství dítěti určitě neublíží, pokud jsou oba partneři zdraví a těhotenství probíhá bez komplikací. Některé ženy si během těhotenství sex velmi užívají. Velmi příjemná je pro ně i autoerotika. Jiné na něj naopak nemají ani pomyšlení. Obojí je zcela normální a muž by se měl přizpůsobit přáním své partnerky.

Intimnosti podle trimestrů

V prvním trimestru těhotenství se v organismu ženy odehrávají bouřlivé děje. Časté jsou nevolnosti a zvracení. Právě v tomto období nemá žena na sex žádnou chuť. Někteří odborníci navíc tvrdí, že v prvních týdnech těhotenství může být sex nebezpečný. "V prvních třech měsících těhotenství by totiž mohl pohlavní styk způsobit ženě i vyvíjejícímu se plodu určité poškození, především krvácení a samovolný potrat," varuje MUDr. Stanislav Trča. Neznamená to, že je nutné se sexuálního života zcela vzdát. Jen je potřeba milovat se s nejvyšší opatrností.

Nejbezpečnějším obdobím je druhý trimestr, tedy od čtvrtého do sedmého měsíce těhotenství. Většina žen má v tomto období i zvýšenou chuť na sex a nic nebrání tomu užívat si intimností naplno. "Citlivost erotogenních oblastí, zejména prsů, se může zvyšovat. Některé ženy právě v tomto období prožívají svůj první orgasmus nebo pozorují jeho zlepšení. Sexuální fantazie v tomto období bývají pestřejší, některé ženy více masturbují," popisuje sexuolog Zlatko Pastor, autor knihy Sexualita ženy (vydala Grada).

Jaké polohy jsou při sexu v těhotenství nejpohodlnější?

Doporučuje se například tato: žena leží pohodlně na zádech, manžel je nad ní a opírá se o své ruce nebo lokty tak, aby vahou svého těla ženu netlačil. Další vhodnou polohou je, když oba partneři leží na boku a tvářemi jsou obráceni k sobě.

Poslední měsíc před porodem je ale dobré se sexu raději vzdát. "Do rodidel by totiž mohly být zaneseny choroboplodné bakterie. Ty by se mohly stát příčinou horečnatého průběhu porodu nebo šestinedělí," upozorňuje Trča. Zájem o sex také často opadá, žena se už fyzicky i psychicky připravuje na porod. Podle Pastora může být jedním z důvodů sníženého zájmu o intimnosti i zvyšující se hladina hormonu prolaktinu, zodpovědného za nástup laktace.

Zdroj: vasedeti.cz