Menstruace v těhotenství? Nepropadejte panice!

Už vám váš gynekolog potvrdil tu šťastnou novinu, že jste těhotná? Gratulujeme! Přestože čekáte miminko, může se dostavit menstruace. Ta bezpochyby vystraší nejednu nastávající maminku. Zkuste však zachovat klid, ne vždy se jedná o negativní zprávy.

Kdy se nic neděje?

V první řadě musíme vyvrátit mýtus, že jde o menstruaci. Ta je totiž v těhotenství nemožná. Může ovšem jít o takzvané implantační krvácení. Jedná se o stav, kdy oplozené vajíčko může při uhnízdění poranit výstelku dělohy, díky čemuž se objeví krvácení. Implantační krvácení přichází přibližně pátý den těhotenství.

Další příčinou krvácení může být podráždění poševní sliznice při pohlavním styku. Spíše než o krvácení jde ale o špinění či hnědý výtok. V těchto případech vás krvácení či špinění nemusí děsit.

Kdy jde o vážnou věc?

Existují ovšem i vážné příčiny krvácení, a to konkrétně mimoděložní těhotenství. Pokud se vajíčko uhnízdí místo v děloze například ve vejcovodu, může dojít k mohutnému krvácení, které je pro ženy ohrožující na životě. Příznaky prasknutého vejcovodu v případě mimoděložního těhotenství jsou jasně červená krev, krevní sraženiny a bolesti v podbřišku. V takovém případě je nutné okamžitě navštívit doktora. 

Krvácení se může dostavit i v druhém trimestru těhotenství, kdy se jedná o důsledek změny placenty. I v takovém případě je nutná konzultace s gynekologem. Předčasné odloučení placenty je stav ohrožující dítě, a proto je nutné provést císařský řez.

Vše konzultujte

Tyto čtyři příčiny jsou nejčastějšími důvody krvácení v těhotenství. Krvácení ale mohou způsobit například i polypy děložní sliznice, zhoubné nádory děložního čípku či myomy. Pokud se tedy dostaví špinění nebo krvácení, vždy navštivte svého gynekologa, aby zjistil příčinu a vy jste byly klidné, že se nic nebezpečného neděje. Stres a strach totiž těhotenství rozhodně neprospívají.