Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Latinský název: Melissa officinalis

žaludek, srdce, psychika, pokožka

Původ

Meduňka lékařská pochází z jižní Evropy a západní Asie odkud se postupně rozšířila do celé Evropy a Severní Ameriky. V našich klimatických podmínkách se vyskytuje na loukách nebo pěstuje v zahrádkách. První zmínky o této bylince sahají až do antického Řecka odkud dostala pojmenování podle slova včela, protože obsahuje nektar, který přitahuje včely. Kdysi jí tedy před nasazením nové včelí rodinky natírali celé úly. Zmínku o meduňce najdeme i v Bibli. Staří Římané ji užívali na křeče, při bolestech břicha, při bušení srdce, a také jí zaháněli melancholii.

Charakteristika

Meduňka lékařská je citlivá na chlad, protože je to teplomilná trvanlivá bylina, která dorůstá do výšky někdy až 1 m. Z oddenku vyrůstá rozvětvený stonek, na kterém jsou řapíkaté, vstřícné, oválné, po okrajích pilovité, jemně chlupaté listy. Květy vyrůstají ze stopek listů a mají bílou barvu s nádechem do žluta, růžova nebo modra. Plodem jsou černohnědé tvrdky. Celá rostlinka promnutím mezi prsty uvolní příjemnou citrónovou vůni.

Sbíraná část

Rostlinka kvete od června do srpna. Sbírají se listy, případně nať, nejlépe před květem, kdy obsahuje nejvíce aromatických látek. Suší se na tmavém, dobře větraném místě, při umělých podmínkách maximálně do 35 stupňů. Skladuje se v uzavíratelných nádobách, nejvýše však jeden rok.

Účinky

Meduňka lékařská obsahuje množství účinných látek jako silice, třísloviny, flavonoidy, citral, linalol, geraniol, pryskyřici, vitamin B a C. Díky těmto látkám má rostlinka vliv na psychiku. Působí proti celkovému nervovému vypětí, vyčerpanosti, přepracovanosti, stresu, úzkosti, ulevuje od bolesti zubů, hlavy a migréně, pomáhá proti nespavosti, uklidňuje, zlepšuje náladu a zbystřuje paměť i smysly. Dále chrání mozek před poškozením, protože neutralizuje volné radikály dříve, než napadnou mozkové buňky. Také se meduňka užívá jako prevence proti mrtvici.

Bylina má pozitivní vliv na trávicí systém, přičemž zlepšuje trávení, tlumí křeče, působí proti nadýmání, zklidňuje podrážděný žaludek a střeva, pomáhá při kolikách a zánětu žlučníku, podporuje fungování jater a chrání ji před poškozením toxinů. Rovněž pomáhá při léčbě některých bakteriálních a virových onemocněních a udržuje zdravou hladinu cukru v krvi.

Meduňka pomáhá i ženám při gynekologických problémech, zmírňuje menstruační bolesti a také odstraňuje gynekologické záněty. Je vhodná i při inkontinenci, čili pomáhá při nechtěnému úniku moči.

Kromě toho uvolňuje křeče, zmírňuje bušení srdce, snižuje krevní tlak, díky antioxidačním vlastnostem má pozitivní vliv na prevenci a léčbu Alzheimerovy choroby, a také pomáhá při chorobách a nachlazení, přičemž uvolňuje hleny, zklidňuje organismus a podporuje celkovou imunitu. Pomáhá i při astmatu a bronchitidě. Ve formě obkladů se používá při revmatismu a zánětu nervů, také má léčivé účinky na zánět ústní dutiny a léčí povrchové rány, jako například řezné rány, otoky, popáleniny, pohmožděniny, štípnutí hmyzem a podobně. Rovněž léčí i problematickou pokožku, dodává jí pružnost, vyhlazuje jemné vrásky, dodává jí zářivý vzhled a zklidňuje po holení a depilaci.

Bylinka se také používá jako přírodní repelent proti hmyzu ve formě oleje při vnějším použití. Meduňka se využívá rovněž v aromaterapii a esenciální olej z této rostlinky patří k nejdražším na světě, protože ačkoli je rostlinka ve světě celkem rozšířená, obsahuje jen velmi málo oleje.

Upozornění

V případě meduňky lékařské nejsou známy žádné omezení při jejím užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat lidí trpící různými onemocněními.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost meduňky lékařské s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.