Mateřídouška

Mateřídouška

Latinský název: Thymus serpyllum

dýchací cesty, močové cesty, menstruace, trávení

Původ

Mateřídouška pochází z Evropy, severní Afriky a severní a západní Asie. V současnosti je tato bylina rozšířená po celém světě. Vyskytuje se na loukách, polích, pastvinách, slunečních mezích, suchých stráních a v příkopech. Ráda se vyhřívá na slunci, proto nemá příliš ráda vlhkost. Staří Egypťané ji používali při balzamování mumií, Římané jí čistili své domovy. Ve středověku lidé věřili, že pokud si ji dají pod polštář, zajistí jim klidný spánek a odežene noční můry. Ženy ji také darovávaly rytířům a bojovníkům, protože věřily, že jim zajistí odvahu.

Charakteristika

Mateřídouška je snadno rozpoznatelná podle typické barvy a vůně. Jde o trvalku, která roste do výše 30 cm. Je to malý, hned od země rozvětvený keř. Má malé lístky vejčitého tvaru, které se na okrajích mírně ohýbají k zemi a vyrůstají naproti sobě. Rostlina má drobné fialové kvítky, které příjemně voní. Kvete od května do září.

Sbíraná část

Vůně mateřídoušky je nejintenzivnější v letních měsících, tedy v období sklizně. V období květu i na podzim by se měla rostlinka pravidelně ořezávat. Sbírá se horní část kvetoucí natě, která se suší ve svazcích. Usušená se skladuje chráněna před světlem a vlhkem.

Účinky

Hlavní účinek se skrývá v silici, která obsahuje thymol a karvakrol. Obě tyto látky působí antisepticky, čili bojují proti bakteriím, parazitům a virům. Mateřídouška obsahuje flavonoidy a třísloviny, takže má pozitivní vliv na trávicí systém a pomáhá při poruchách trávení, jakými jsou například nadýmání, křeče či průjem. Rovněž dezinfikuje močové ústrojí, pomáhá při zánětech močových cest, působí proti střevním parazitům a některým kvasinkám a houbám.

Tato bylinka se tradičně využívá i při chorobách dýchacích cest. Dezinfikuje sliznici dýchacích cest, bojuje proti bakteriím, které způsobily zánět, podporuje vylučování hlenu, vykašlávání a uvolňuje hladké svalstvo průdušek. Utišuje také bolest v krku, zvláště pokud je spojeno s pocitem suché sliznice. Mateřídouška se také používá jako kloktadlo, které odstraňuje zápach z úst a působí jako antiseptikum.

Díky účinkům uvolňovat křeče pomáhá zmírňovat menstruační bolesti a také pomáhá léčit gynekologické záněty.

Protizánětlivé a antiseptické účinky mateřídoušky se využívají i na ošetření různých zánětlivých onemocnění pokožky, hnisavých ran, vředů, otoků, ekzémů, proleženin, pohmožděnin či na plísňová onemocnění. Své využití najde i při aknózní pleti.

Je skvělým pomocníkem při bolestech zubů způsobených zánětem nebo bakteriemi.

Pomáhá s problémy s nespavostí, přičemž je vhodná i pro děti. Používá se také při nervozitě, podrážděnosti, vyčerpanosti, propracovanosti, stresu, depresi a bolestech hlavy. Dokonce pomáhá i při odvykání závislosti, jakou je kouření.

Jelikož stimuluje vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů, tím podporuje trávení a chuť k jídlu, takže mateřídoušku můžete využít v kuchyni jako koření na dochucení masa, ryb, sýrů či jiných lahodných pokrmů.

Upozornění

V období těhotenství a kojení se o užívání mateřídoušky poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Užívání této bylinky u dětí je bezpečné. Neužívejte však mateřídoušku dlouhodobě a nepřekračujte denní doporučené dávkování.

Kontraindikace

Jako u jiných bylinek, i při vnitřním užívání mateřídoušky se mohou zřídka objevit kontraindikace, jako například svědění, otok úst či hrdla, v horším případě svírání na hrudi nebo problémy s dýcháním. Při vnějším použití se může objevit alergie, projevující se suchou, zarudlou a ztluštělou pokožkou na místě aplikace. Občas se mohou objevit i puchýře, otok nebo bolest.