Maliník obecný

Maliník obecný

Latinský název: Rubus ideaus

menstruace, neplodnost, impotence, porod, nachlazení, horečka, kožní nemoci

Původ

Původním domovem maliníku obecného je oblast Evropy a Asie, přičemž vždy patřil mezi poměrně rozšířené rostliny. Přesto se o jeho léčivých účincích v minulosti nevědělo. Kdysi byl mnohem více využíván jako užitková rostlina, která je zdrojem ovoce a významnější postavení mezi léčivými rostlinami získal až v období 19. století. Jako volně rostoucí keř roste zejména v prosvětlených lesích a na slunných stráních, mnoho lidí ho však pěstuje i jako domácí rostlinu lidově známou jako malina.

Charakteristika

Maliník obecný je listnatý opadavý keř dorůstající do výšky až 2 m. Má mírně plazivý stonek posetý množstvím ostnů. Ze spodní strany jsou ostnaté i světlezelené listy, které ve střídavém uspořádání vyrůstají po celé délce stonku, od kořene až po květ. Květ maliníku má bílou barvu a kvete v období od května do července. Jeho plody jsou maliny, které se kromě využití léčivých účinků i běžně konzumují.

Sbíraná část

Léčivými částmi maliníku jsou hlavně listy a plody. Ideálním obdobím pro sběr listů je období května, kdy rostlina kvete. Sklizené listy je třeba usušit při maximální teplotě do 50 ° C, ideálně mimo dosah přímého slunce.

Účinky

Maliník obecný se využívá k léčbě gynekologických problémů a pomáhá při zmírňování menstruačních bolestí. Kromě toho je určen i ženám, které mají během menstruace problém s nadměrným krvácením. Jeho účinky se využívají i během porodu, kdy pomáhá zmírňovat sílu a intenzitu kontrakcí, čímž zmírňuje porodní bolesti a pomáhá tak k rychlejšímu a jednoduššímu průběhu celého porodu. Během období šestinedělí zmírňuje silné krvácení a pomáhá posílit pánevní svalstvo s cílem dosažení jeho opětovného správného fungování.

Léčivé účinky maliníku obecného se využívají i při léčbě mužské impotence. Působí na zvýšení hladiny testosteronu, čímž přispívá ke zlepšení sexuální výkonnosti, odstranění problémů s erekcí, a také ke zvýšení samotné chuti na sex.

Maliník obecný se využívá i během nachlazení. Pomáhá snižovat vysokou horečku a zabezpečuje zprůchodnění dýchacích cest. Pomáhá také s rozpouštěním hlenů, čímž umožňuje pročištění průdušek a zjednodušení procesu dýchání.

V případě vnějšího použití pomáhá s léčbou kožních chorob, ekzémů a vyrážek nejen na povrchu těla, ale také v případě různých zánětů dásní, ústní sliznice a infekcích v ústní dutině.

Plody maliníku obecného obsahují velké množství vitamínů a antioxidantů potřebných pro správné fungování těla, budování imunity, doplnění energie a také ke zlepšení krevního obrazu.

Upozornění

V případě maliníku obecného nejsou známy žádné omezení při jeho užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat lidí trpící různými onemocněními.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost maliníku obecného s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.