Léky v těhotenství
Během těhotenství je důležité zvážit, zda je skutečně nutné užívat jakékoliv léky. Dokonce i léky na obyčejné nachlazení, mohou obsahovat látky, které nejsou dobré pro Vaše dítě. "Pokud chcete užívat v průběhu těhotenství léky - ať už jsou předepsány nebo volně prodejné - poraďte se vždy se svým lékařem, respektive gynekologem," radí doktor Thomas Gent, gynekolog v Hamburku.
V případě níže uvedených příznaků lidé často sahají po volně dostupných lécích. V období těhotenství byste si měli zjistit, zda látky, které jsou obsaženy v těchto prostředcích, nejsou nebezpečné pro Vás nebo Vaše ještě nenarozené dítě.
Bolest v těhotenství
Velmi málo žen prochází obdobím těhotenství, aniž by je alespoň jednou nezastihly bolesti hlavy nebo bolesti zad. Bohužel výběr vhodných léků v tomto stavu je jen velmi omezený.
Měly byste se vyhnout aspirinu, protože ředí krev. Pokud však u Vás někdy došlo k samovolnému potratu nebo preeklampsii, je možné, že Vám lékař předepíše právě aspirin. Malé množství aspirinu lze použít až po 30. týdnu těhotenství, i to jen dle pokynů lékaře!
Ibuprofen se během těhotenství nedoporučuje, protože může poškodit nenarozené dítě a prodloužit porodní bolesti. Přesto i zde platí to samé jako u aspirinu: za určitých okolností může být použití ibuprofenu nutné - ale pouze tehdy, pokud vám to doporučí lékař!
Paracetamol je obecně považován za bezpečný, pokud budete dodržovat doporučené dávkování a brát ho jen občas. Jedna studie zjistila, že těhotné ženy, které pravidelně každý den užívaly na konci těhotenství paracetamol, častěji porodily astmatické děti. "Časté užívání paracetamolu na konci těhotenství může zapříčinit astma u dětí, ale je také možné, že v tom hrály roli další i faktory, které jsme dosud neobjevili" vyjádřil se Dr. Shaheen Deif z Londýna. "Proto nedoporučujeme těhotným ženám užívat paracetamol více než dvakrát týdně".
Vyhněte se silnějším lékům proti bolesti, které kombinují jednu z výše uvedených složek s jinými analgetiky. Pokud trpíte migrénami, zeptejte se svého lékaře na bezpečný lék, který pro Vás bude vhodný.
Akné a nečistá pleť v těhotenství
Benzoyl peroxid a kyselina salicylová jsou hlavními přísadami v čistících mlécích, které jsou volně dostupné. Ty můžete bezpečně používat v průběhu celého těhotenství. Tyto krémy a mléka pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky a tím čistí ucpané póry. V případě, že proti akné používáte perorální léčbu, poraďte se s lékařem. Mnohé z těchto prostředků, jako např. klindamycin, erythromycin a tetracyklin se v průběhu těhotenství nedoporučuje užívat. Především velmi silný lék - isotretinoin - může být velmi škodlivý. Antibiotika se vstřebávají až do kostí a to může vést k trvalému poškození jako je zežloutnutí zubů.
Nachlazení v těhotenství
Mnohé léky obsahují efedrin, který může zvýšit krevní tlak, a proto se během těhotenství nedoporučují. Namísto toho dejte přednost masti nebo kapkám, které obsahují oleje jako jsou mentol a eukalyptus. Kápněte několik kapek do misky s teplou vodou a vdechujte páru po dobu deseti minut. To Vám pomůže získat jasnější hlavu a vyčistí nos.
Zácpa v těhotenství
Zácpa je typický problém těhotenství. Důvodem je pomalejší "transport" potravin ve střevě, který umožňuje dítěti absorbovat více živin. Strava bohatá na železo může způsobit zácpu. Projímadla by se během těhotenství neměla používat, protože Vaše dítě by tak nedostalo dostatek živin. Místo toho jezte potraviny bohaté na vlákninu a pijte dostatek tekutin. Speciální nápoje s vlákninou z lékárny také nejsou přijatelné.
Kašel v těhotenství
Poraďte se se svým lékárníkem dříve, než začnete užívat lék proti kašli. Tyto prostředky se často skládají z mnoha různých složek, z nichž některé nejsou vhodné pro těhotné ženy. Například mnoho léků obsahuje efedrin, který může zvyšovat krevní tlak. Silný kašel lze léčit inhalací - ta nejlépe odstraní vzniklý hlen. Při suchém kašli můžete použít produkty z medu. Vyvarujte se léků, které obsahují kodein nebo dextromethorfan.
Zánět močových cest v těhotenství
Léky, které obsahují hydrogenuhličitan sodný nebo citrát sodný, se kvůli vysokému obsahu soli nedoporučují těhotným ženám. Určitě je dobré pít hodně vody a obzvláště brusinkového džusu.
Průjem v těhotenství
Pokud trpíte v těhotenství bolestmi žaludku, většinou jen čekáte, až se Váš žaludek uklidní. Určitě je ale dobré, pokud Vás prohlédne lékař. Léky, jako je Imodium, se během těhotenství nedoporučují. Chcete-li znovu doplnit nedostatek minerálů a tekutin, můžete si nechat pro rehydrataci organismu předepsat izotonické nápoje.
Ekzém v těhotenství
Abyste ekzém dostaly pod kontrolu, používejte krémy, které obsahují dostatek vody. Jiné léky byste měli vynechat. Pokud dojde ke vzniku zánětu kůže, můžete použít hydrokortizon krém. V případě kožní infekce byste si měly od svého lékaře nechat předepsat antibiotika.
Chřipka v těhotenství
Zůstaňte u léčivých přípravků obsahujících paracetamol. Ale v každém případě navštivte lékárníka, aby zjistil, zda daný přípravek neobsahuje látky, které nejsou prospěšné pro Váš stav - např. kodein.
Špatné trávení a pálení žáhy v těhotenství
Během těhotenství Vaše tělo produkuje hormon progesteron, který udržuje těhotenství. Nežádoucí účinky tohoto hormonu jsou, že se uvolní svěrač při vstupu do žaludku a trávení se zpomalí. Kromě toho na Váš žaludek tlačí Vaše rostoucí dítě a zvětšující se děloha, což znamená, že žaludeční kyseliny se vracejí do jícnu. Zkuste to nejprve s jednoduchými prostředky, jako jsou sklenice mléka nebo mátový čaj. Pokud to nepomůže, můžete použít látky vázající kyseliny, které obsahují hliník a hořčík - ale opět jen po konzultaci a podle dávkování svého lékaře. Pokud máte vysoký krevní tlak, poraďte se se svým lékárníkem, aby Vám dal léky s nízkým obsahem sodíku. Vyhněte se silnějším lékům na předpis, jako jsou famotidin, domperidon a cimetidin.
Senná rýma a alergie v těhotenství
Antihistaminika nejsou v těhotenství povoleny, což ale neznamená, že všechny jsou nebezpečné. Poraďte se vždy se svým lékařem, aby Vám poradil vhodný prostředek, protože některé léky mohou vést ke zvýšení krevního tlaku.
Hlístice v těhotenství
Tento druh tasemnice přenáší především malé děti. Jedním z příznaků je i svědění v oblasti análního otvoru, a to zejména v noci. V každém případě se poraďte s lékařem, protože některé volně prodejné léky, jako je Mebendazol mohou být během těhotenství škodlivé.
Vaginální kvasinková infekce (kandidóza) v těhotenství
V případě používání antimykotických krémů během těhotenství se určitě poraďte se svým gynekologem. Ten musí nejprve zjistit, zda se nejedná o nějakou vážnější infekci, která by mohla poškodit Vaše dítě. Pokud trpíte opakujícími se kvasinkovými infekcemi, lékař prostřednictvím testu zjistí, zda nemohou být zapříčiněny těhotenskou cukrovkou. Perorální léky na plísňové infekce během těhotenství nejsou vhodné.
Pokud pravidelně užíváte léky na předpis
Pokud musíte pravidelně užívat předepsané léky, protože máte epilepsii nebo cukrovku, měla byste se před plánovaným otěhotněním v každém případě poradit s lékařem. Aktivní složky léků se mohou dostat přes placentu do krevního oběhu dítěte a tím poškodit jeho vývoj. "Lékař je schopen přizpůsobit léčbu Vašemu stavu, a v mnoha případech můžete pokračovat v užívání léků, i když možná v upravených dávkách," říká farmaceutik Martin England.