Lékořice

Lékořice

Latinský název: Glycyrrhiza glabra

ženské potíže, klimakterium, impotence, trávení, deprese

Původ

Lékořice je divoce rostoucí rostlina a pochází z Asie a Středomoří. Hojně se pěstuje v oblastech Řecka a Turecka. Rostlinka má ráda teplejší sluneční prostředí, u nás je však šlechtěná a rozmnožuje se vegetativně. Lékořice se používá jako lék již tisíce let. Záznamy o bylince se našly i v egyptských papyrech a na asyrských hliněných tabulkách. Kromě toho ji jako léčivou rostlinku používali i starověcí Řekové a Indové, kteří ji přidávali do mnoha bylinných směsí a elixírů. Starověcí Číňané ji používali k léčbě rakoviny a také věřili, že zpomaluje proces stárnutí mozku.

Charakteristika

Přestože se lékořici rovněž říká sladké dřevo, ve skutečnosti jde o kořen rostliny lékořice. Jde o trvalou rostlinu, která dorůstá do výšky až 2 metrů. Z hlavního kořene vyrůstají oddenky. Listy jsou liché, na rubu lepkavé. Květy se sdružují v hroznech, jsou růžovofialové a dlouhé 8 až 12 mm. Plody jsou ploché lusky tmavohnědé barvy, v nichž se nachází 3 až 5 lesklých semen. Rostlinka je zajímavé sladké chuti, neobsahuje téměř žádné kalorie a díky obsahu různých účinných látek má množství silných léčivých schopností. Může se jíst v sušené nebo práškové formě. Kvete od června do července.

Sbíraná část

Lékořice, tedy kořen se sbírá zejména na podzim a suší se oloupaný a posekaný na kousky.

Účinky

Lékořice je protizánětlivá, antibakteriální, antivirová a antioxidační bylina. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, sacharidy, vlákninu, bílkoviny, tuky, kyseliny, kumarin, minerální látky, éterické oleje a glycyrizin, který způsobuje sladkou chuť a podporuje, pročišťuje a zlepšuje celkový stav trávicího traktu. Také zabraňuje překyselení, podporuje imunitní systém a funkci nadledvin.

Používá se při léčbě kašle, bronchitidy, astmatu, zklidňuje bolest v krku, preventivně chrání před sezónními nemocemi, léčí chřipku a rýmu, podporuje vykašlávání, a také působí proti zánětům dýchacích cest.

Lékořice má své využití v ženském i mužském reprodukčním systému. Stabilizuje rovnováhu hormonů, normalizuje hladinu estrogenu v těle, pomáhá při zvětšené prostatě, a také léčí mužský reprodukční systém tak, že podporuje funkci spermií. Ženám zmírňuje menstruační potíže, podporuje tvorbu ženských hormonů, pomáhá ke správné funkci pohlavních buněk, pomáhá při mykotických infekcích, zmírňuje projevy menopauzy a má pozitivní vliv při problémech s polycystickými vaječníky.

Rostlinka také pomáhá při tavících problémech, přičemž tlumí křeče trávicího traktu a bolest břicha, působí proti nadýmání, slouží jako projímadlo, podporuje pravidelnou stolici, utlumuje zánět, léčí žaludeční vředy a vředy dvanácterníku, mírně detoxikuje.

Lékořice se používá také při revmatismu a artritidě, podporuje imunitu, mírně zvyšuje krevní tlak, působí jako prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění, slouží jako podpůrná léčba některých druhů rakoviny a také při léčbě AIDS. Pomáhá při pálení žáhy, spolehlivě zabíjí bakterie v ústech, a tak brání vzniku zubního plaku i zubního kazu a rovněž potlačuje zápach z úst.

Kromě toho lékořice tlumí nadměrné pocení a působí proti chronické únavě a depresi, odstraňuje stres a neklid, přičemž přináší úlevu, dodává energii, vitalitu a zlepšuje náladu.

Upozornění

Při přechodných stavech užívejte lékořici pouze po dobu trvání potíží. Pokud trpíte chronickými problémy, užívejte nejnižší možnou dávku a maximálně jeden měsíc. Pak si dejte pauzu. Tuto rostlinku by neměly užívat těhotné a kojící ženy a ani pacienti s kardiovaskulárními chorobami či chorobami jater. Pokud trpíte závažnými onemocněními, užívání lékořice nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace

Při překročení denní dávky se mohou objevit kontraindikace jako například zvýšení krevního tlaku či může potlačovat tvorbu moči. U alkoholiků a kuřáků může vyvolat psychické či neurotické poruchy.