Krmení z láhve - jde to i bez kojení

Přestože je mateřské mléko ideální pro miminka, tak ne vždy je kojení možné. Co musíte vzít v úvahu, pokud jde o dětskou výživu....

Žádné špatné svědomí!

Ujištění pro všechny maminky, které nekojí: i děti, které nejsou kojené vyrostou a budou silné! Dobrou zprávou je, že díky pokročilému výkumu se podařilo obsah výživných látek z průmyslově konzervovaných potravin velmi přiblížit mateřskéhmu mléku. 

Romantika versus realita

Idelání obraz novopečené maminky vypadá asi takto: dítě leží spokojeně přisáté k prsu své maminky. Kojení má bezesporu velkou výhodu pro matku a dítě a doporučuje se v prvních čtyřech až šesti měsících života. Existuje však mnoho důvodů, proč ženy nechtějí nebo nemohou kojit. Mohou to být zdravotní, ale i psychické důvody. Strach ze závislosti anebo panika z vyčerpanosti brzdí některé ženy ve svém předsevzetí kojit. Pokud z jakéhokoliv důvodu kojit nechcete, doporučuje se použití odsávačky. Mléko se odsaje a po dobu 24 hodin se dá uchovat v ledničce nebo i někoklik týdnů v mrazáku.

Výhody krmení z láhve

Kojit či nikoliv je nakonec otázka, na kterou si musí každá žena odpovědět. Negativní ohlasy na to, že matky, ktré nekojí jsou sobecké a bezcitné, můžete klidně ignorovat. Krmení z lahve jako náhrada kojení má své výhody: jako matka se už nemusíte sama starat o příjem potravy Vašeho dítěte. Když se dítě v noci probudí, může i otec připravit láhev a dítě nakrmit. Nejenže se matce uleví, ale podpoří se i vzah mezi otcem a dítětem.

Plné a šťastné

Nasazená kojenecká výživa zasytí kojence podobně jako mateřské mléko. A tak jak kojení, tak i krmení z láhve nemá žádné platné intervaly. Jednoduše je třeba věnovat pozornost potřebám Vašeho dítěte. Je vyloučeno, abyste Vašemu dítěti dali příliš mnoho mléka. Obvykle dáte malému červíkovi pět až šest lahví denně. U jednoho dítěte je to trochu víc u druhého o něco méně. Důvěřujte potřebám Vašeho dítěte. V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na porodní asistentku nebo pediatra. Nicméně na jedno je třeba vždy dávat pozor: mléko musí být vždy čerstvě připravené.

Těsná vazba navzdory láhvi

V podstatě platí: Nenechte se znejistit, když se řekne, že k úzkému poutu mezi matkou a dítětem může dojít jen během kojení. Svému miláčkovi můžete věnovat stejnou blízkost a něhu jako kojícímu dítěti. Dbejte o dostatečný tělesný kontakt a mazlení. Pokud jste se rozhodli a jste si jisti krmením z lahve, vaše dítě to bude zřetelně cítit a půjde touto cestou společně s Vámi. Aniž by mu chyběla láska nebo blízkost.