Kouření v těhotenství ohrožuje zdraví dítěte

Podle studie amerického Národního institutu pro výzkum drogových závislostí jsou děti kuřaček vzpurnější a chovají se rizikověji, experimentují s tabákem již kolem 10 roku věku a v dospívání trpí úzkostnými poruchami.

"Má to svou podstatu ve vlivu tabáku na mozek dítěte." řekla ČTK lékařka z pražské poradny pro odvykání kouření Eva Králíková.

Kuřačkám se rodí děti lehčí zhruba o 250 gramů. "Ženy většinou vědí, že budou mít menší dítě a mylně se domnívají, že porod bude lehčí. To je omyl, záleží na velikosti hlavičky. Menší porodní váha však představuje fyzický i psychický handicap, který se projeví v dalším vývoji dítěte,".

Podle Králikové byl dokonce u dětí silných kuřaček po narození popsán abstinenční syndrom - novorozenec neutišitelně křičel a uklidnil se, až když dostal nikotinovou náplast. Přední odborník na léčení závislostí, primář Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor, ČTK řekl, že nikotin zvyšuje riziko potratu. "Žena by měla přestat v těhotenství kouřit už proto, aby dítě donosila. Dítě kuřačky se vlastně dusí, s matčinou krví dostává vedle kyslíku také oxid uhelnatý," vysvětlil.

Zdroj: ČTK-Naďa Myslivcová