Kotvičník zemní

Kotvičník zemní

Latinský název: Tribulus terrestris

neplodnost, impotence, hormonální regulace, afrodiziakum, močové cesty

Původ

Kotvičník zemní se přirozeně vyskytuje v Evropě, Asii, Africe a postupně se rozšířil i do Austrálie. Původně pochází z Mezopotámie, Číny, Indie a Japonska, a již v minulosti byla rostlinka známá pro své blahodárné účinky na vitalitu organismu. V tradiční starověké čínské, řecké a indické medicíně sloužil kotvičník jako lék proti neplodnosti, impotenci a na zvýšení libida. Kotvičník roste podél řek, na přímořských píscích, v zahradách, ale také i na polopustinách a ve stepích. Jde celkem o náročnou rostlinku na pěstování.

Charakteristika

Kotvičník zemní je jednoletá bylinka, která je dlouhá 10 až 60 cm a táhne se při zemi. Má krátké řapíkaté listy, které mají elipsový nebo kopinatý tvar. Rostlinka má pětičetné drobné kvítky žluté barvy. Plod je suchý, tvrdý a na jeho stranách se nacházejí špičaté ostny.

Sbíraná část

Sbírají se všechny části této bylinky - nať, kořen, semena i květiny. Každá část má jiné využití. Nať se suší zvlášť a drcená se ukládá na suché stinné místo.

Účinky

Kotvičník zemní obsahuje množství fytosterolů, které ovlivňují plodnost, funkci prostaty a libido. U mužů tato rostlinka zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%, zvyšuje mužskou potenci, podporuje tvorbu spermií, přičemž má vliv na jejich kvalitu, zlepšuje kvalitu erekce, pomáhá k dozrávání pohlavních buněk, zlepšuje fyzickou a psychickou výkonnost, a také zvyšuje růst svalové hmoty na úkor tuku. Bylinka pomáhá i při problémech s prostatou a u starších mužů obnovuje mladickou vitalitu a elán.

U žen kotvičník zvyšuje hladinu estrogenů a sexuální aktivitu, potlačuje nespavost, napětí, podrážděnost a deprese. V období klimakteria vyrovnává hormonální nerovnováhu a tlumí negativní projevy během menopauzy, jako jsou návaly horka a střídání nálad. Také pomáhá redukovat tělesný tuk.

Kotvičník zemní se používá i při problémech s močovými cestami a ledvinami. Rozpouští močové kameny, je močopudný, odstraňuje záněty močového měchýře a močových cest, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí žlučopudně, žlučotvorné, čistí játra, zlepšuje střevní perilstatiku a pomáhá se zácpou. Rovněž zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a působí proti srážlivosti krve. Tato bylinka snižuje také hladinu cukru v krvi, tedy působí jako výborný lék při diabetu II. typu, nezávislém na inzulínu, a také snižuje hladinu cholesterolu. Tlumí bušení srdce, prodlužuje diastolu, a rovněž léčí srdeční ischemii a anginu pectoris.

Sportovci a kulturisté jej využívají jako přírodní anabolikum, protože slouží jako podpůrný účinek na růst svalové hmoty, zlepšení jejího stavu a také zvyšuje výkonnost. Pracovně vytíženým lidem pomáhá od přepracovanosti, stresu, nespavosti a reguluje změny nálad. Rychleji také odbourává alkohol z krve, léčí závratě a některé typy zrakových poruch.

Upozornění

Kotvičník zemní by neměly užívat osoby mladší 18 let, těhotné a kojící ženy. Rovněž není vhodný pro lidi s karcinomem prsu, prostaty a dalších hormonálních orgánů. Také by ho neměli užívat lidé, kteří trpí onemocněním jater, ledvin, nedostatkem vitamínů A, D, E, K, mají žaludeční vředy a záněty žaludku, a lidé léčící se na nedostatečné vstřebávání tuků.

Neužívejte kotvičník zemní v kuse déle než 3 měsíce. Při delším období užívání, dělejte mezi užíváním pauzu. Ideální je střídat týden užívání a týden přestávka.

Kontraindikace

Dosud nebyly zjištěny žádné výrazné nežádoucí účinky. Jen občas se při jeho zvýšené dávce mohou objevit menší kontraindikace jako žaludeční nevolnost, zvracení, ospalost, závratě či kožní změny. Ustoupí jakmile snížíte dávku.