Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Latinský název: Urtica dioica

močové cesty, žaludek, revma

Původ

Kopřivy najdeme téměř po celém světě, ale nejčastěji se vyskytuje v Evropě, Severní Americe, Severní Africe a v některých částech Asie. Je to trvalka, která se vyskytuje na rumištích, při plotech, v zahradě, na loukách, u břehů i mezi keři. Kopřiva se v léčitelství používá již mnoho let a dokonce starověcí Římané věděli, že je skvělá na revma a svazky této bylinky si šlehaly bolavá kolena.

Charakteristika

Najdeme ji pod názvem kopřiva dvojdmá či jen kopřiva. Může dorůst až do výšky 2 metrů. Stonky jsou nevětvené (u vysokých bylin se mohou v horní polovině větvit). Listy jsou srdcovitého tvaru, špičaté a pilovitě ozubené. Celá rostlinka je pokryta malými tvrdými chloupky, které při styku s pokožkou vyloučí několik chemických látek jako histamin, serotonin a cholin, které způsobují zánět a pokožka zůstane nepříjemně podrážděná. Květy jsou malé dozelena nebo dohněda zbarvené a má oválné žluto-hnědá semena.

Sbíraná část

Kvete od června do září. Kopřivu můžeme sbírat i vícekrát do roka avšak v co nejčistším prostředí. Sbírají se mladé listy nebo nať, které mají tmavozelenou barvu a jsou menší než 20cm. Kořen je nejvhodnější sbírat na jaře (březen-duben) a na podzim (září-říjen). Čerstvá kopřiva je vynikající pro přípravu čaje, zbytek se může vysušit na tmavém místě při teplotě do 60 stupňů. Listy, které zčernaly, vyhoďte. Vysušenou kopřivu skladujte nanejvýš jeden rok.

Účinky

Kopřiva obsahuje množství vitaminu C, B, provitaminu A, vápník, hořčík, železo, chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, serotonin, vlákninu, bílkoviny, flavonoidy, nitráty, steroly, lignin a tanin. Kopřiva je močopudná, a tak příznivě působí na odstraňování kyseliny močové z těla. Je účinná při zánětech močových cest, protože z těla rychleji vyplaví škodliviny. Pomáhá při onemocnění dnou, které se projevuje otoky a bolestmi kloubů.

Pomáhá také zmírnit příznaky zvětšené prostaty – působí zejména výtažek z kořene kopřivy.

Tato rostlinka rovněž ulevuje od bolesti svalů a kloubů. Dokáže zmírnit otok, bolest i samotný zánět. Užívá se vnitřně, ale i zevně aplikováním extraktu na postižené místo.

Odvar z kopřiv zastavuje krvácení hemoroidů díky své schopnosti stahovat pokožku. Tato vlastnost se dá využít i při dalších povrchových zraněních pokožky, přičemž zabraňuje nadměrnému mokvání a sekrece, zvyšuje pevnost tkáně a zmírňuje podráždění. Zmírňuje menstruační krvácení. Kopřivový extrakt se doporučuje i na zlepšení kvality vlasů, zamezuje vypadávání vlasů, odstraňuje lupy, zlepšuje pokožku hlavy a při dlouhodobém používání odstraní mastění vlasů. Tato bylinka má také schopnost pročistit krev a odstranit akné.

Čaj z kopřivy podporuje metabolismus, dokáže přeléčit ledviny, příznivě působí i na žlučník a játra. Stimuluje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi a vstřebávání cukru ve střevech, proto se doporučuje diabetikům. Protože kopřiva obsahuje i železo, nastartuje tvorbu červených krvinek.

Příznivě také působí pro alergiky, protože bojuje proti alergickým reakcím redukcí hladiny histaminu. Právě histamin je látka, pomocí které imunitní systém přehnaně reaguje na alergeny jako jsou pyl, prach, plísně a jiné.

Upozornění

Lidé s problémy srdeční činnosti, jakož i lidé s problémy se srážlivostí krve by neměli pít odvar z kopřivy, protože obsahuje mnoho šťavelanů. Rovněž by se neměla užívat ani při menstruaci a zvýšeném riziku tvorby ledvinových kamenů. Jelikož snižuje obsah cukru v krvi, měli by být ostražití i diabetici, kteří užívají inzulín, aby jim cukr v krvi neklesl až příliš. Vyhnout by se jí měli i těhotné ženy, protože ovlivňuje hormonální rovnováhu, která je důležitá při vývoji dítěte, a také by mohla vyvolat potrat. Díky schopnosti snižovat krevní tlak, může zvyšovat účinek jiných léků. Kopřiva je diuretikum, proto by v kombinaci s jinými odvodňovacími léky mohlo dojít k dehydrataci organismu.

Kontraindikace

Při užívání kopřivy se mohou objevit problémy s trávením jako nafukování, nevolnost, pálení žáhy, průjem a pocit plnosti. Lidem s nízkým krevním tlakem může tlak snížit ještě více, což se projeví ospalostí, závratěmi a malátností. Jelikož kopřiva dokáže ovlivnit metabolismus pohlavních hormonů, u mužů se může vyskytnout zvětšení prsou a velmi vzácně i tvorba mléka. Možnost alergické reakce.