Kontryhel obecný

Kontryhel obecný

Latinský název: Alchemilla vulgaris

neplodnost, posílení pánevního dna, menstruace

Původ

Kontryhel je vytrvalá bylina původem z Anglie. V současnosti roste po celé Evropě, některých částech Asie a Severní Ameriky. Najdete ji také na okrajích Himáláje či Kavkazu. Tato bylinka obvykle roste na vlhkých loukách, svazích, pastvinách, ve světlých vlhčích lesích, při cestách a potocích. Kontryhel dostala svůj název podle slova alchymie a vztahuje se na středověké pověry o schopnostech kapek vody na listech této rostliny. Alchymisté věřili, že tyto zachycené kapky mají magickou moc a dokonce dokáží navrátit mládí. Podle legendy je také tato bylinka zasvěcena Panně Marii. Ženy zase v minulosti věřily, že kapky vody zachycené na listech pomáhají ženské kráse, vitalitě a plodnosti. Ve Švédsku je zvykem uložit nať bylinky pod polštář, aby usnadnily usínání.

Charakteristika

Kontryhel vulgaris má mnoho jmen. Můžete ji najít pod názvy jako kontryhel, ženský plášť, rosnatka, divoký muškát, husí kůže, nebeská rosa či lví tlapa. Je to 10 až 30 cm vysoká trvalka s dlanitě laločnatými listy pokrytými drobnými chloupky a jemnou voskovou vrstvičkou, které umožňují rostlině zachycovat rosu na listech a udržet ji tam dlouhý čas. Má drobné žlutozelené kvítky, tvořící květenství na dlouhých stoncích.

Sbíraná část

Kvete od května do září. V době květu se sbírají kvetoucí vrcholky, v pozdějším období se sbírají pouze listy. Suší se přirozeným teplem ve stínu. Je velmi choulostivá a snadno se zapaří. Správně usušená je bez zápachu a chutná ostře a hořce.

Účinky

Obsahuje účinné látky jako třísloviny (až 8%, zejména katechinové třísloviny a tanin), silice, flavonoidy, hořčiny, éterické oleje, kyselinu salicylovou, organické kyseliny, fytosteroly, vitamín C a minerály. Účinky kontryhele ocení zejména ženy od začátku menstruačního cyklu až po jeho definitivní ukončení. Bylinka příznivě ovlivňuje fyziologické cykly v těle ženy, ale také psychiku, která se mění vlivem hormonálních změn v těle.

Upravuje menstruační cyklus a pomáhá zmírňovat menstruační bolesti. Jelikož působí svíravě na dělohu, pomáhá při silném menstruačním krvácení, při prodlouženém krvácení či krvácení mimo menstruační periody. Ve formě odvaru se prostřednictvím vnějšího použití využívá při různých gynekologických problémech jako například vaginální záněty a výtoky.

Pít čaj z kontryhele se doporučuje zejména ženám, které mají problémy s otěhotněním. Díky účinným látkám má kontryhel příznivý účinek na regulaci a rovnováhu ženských rozmnožovacích orgánů. Tato bylinka posiluje ženské pohlavní oragány, zejména dělohu, zpevňuje podbřišek, a tak zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci otěhotnět. Rovněž tlumí krvácení, posiluje svalstvo dělohy a tlumí křečové stahy svalstva. Těhotné ženy ji užívají zejména v posledních 3 měsících těhotenství v případě, že hrozí potrat. Použití však konzultujte se svým lékařem.

Kontryhel napomáhá po porodu stáhnout dělohu do původního stavu, urychluje její regeneraci, zpevňuje svalstvo dělohy a zastavuje poporodní krvácení.

Kontryhel také zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování. Pomáhá ženskému tělu vyrovnat se s klimakteriem (přechodem).

Zmírňuje symptomy jako pocení (návaly), nervozitu, nespavost a úzkost.

Jelikož má vysoký obsah taninů (tříslovin) urychluje hojení povrchových ran a utlumuje jejich bolest. Na léčení menších zranění jako řezné rány či modřiny se přímo aplikují rozdrcené listy, případně odvar nebo tinktura. Pomáhá léčit ekzémy, vyrážky, zastaralé vředy, zmírňuje zarudnutí a zjemňuje suchou a drsnou pokožku.

Používá se jako svíravý prostředek při průjmech, krvavé stolici, pomáhá při kolikách, má mírný protikřečový, močopudný a protizánětlivý účinek. Bojuje proti bakteriím a virům.

Díky tomu, že zlepšuje zažívání je také součástí metabolických čajů, které se používají při redukčních dietách.

Odvar z kontryhele se používá i jako kloktadlo při krvácejících dásních, ústních vředech, bolestivém hrdle či jako výplach ústní dutiny při vytržení zubu.

Upozornění

Při užívání kontryhele nejsou známy žádné vedlejší účinky, ale protože má vysoký obsah tříslovin, doporučuje se přiměřené dávkování, obzvlášť při dlouhodobém užívání. Bylinka by se také neměla užívat v časných fázích těhotenství.