Kolik stojí léčba neplodnosti a umělé oplodnění IVF?

Stále více párů trápí neplodnost, a proto se obrací na reprodukční kliniky, které slibují pomoc. Možná vás děsí, kolik taková pomoc, která může natolik ovlivnit váš život, stojí. Ano, bohužel se rozhodně nejedná o levnou záležitost. Dobrou zprávou ale je, že značnou část vám může uhradit zdravotní pojišťovna. Naneštěstí se jedná ale o možnost, která je omezená jak časem, tak nezdařenými pokusy.

Předtím se ale zkuste doma otestovat Spermtestom nebo testem ženské plodnosti.

Nezbytná vyšetření

Pokud se již o miminko snažíte déle než rok, měli byste se určitě obrátit na odbornou pomoc. Většinou se začíná vyšetřením muže, protože je méně náročné a neinvazivní. Muži podstoupí vyšetření spermiogramu, který ukáže, zda má muž dostatečný počet kvalitních a pohyblivých spermií schopných oplodnit vajíčko. Jestliže gynekolog ženy nazná, že má pár problém s neplodností, může doporučit spermiogram. V tomto případě je vyšetření zdarma. V jiných případech si ho hradí muž sám a částka se pohybuje okolo 1 000 Kč. Dalším krokem je vyšetření plodnosti ženy, u které se sleduje ovulace, průchodnost vejcovodů a děloha. Žena podstoupí tedy několik vyšetření, které však vždy hradí zdravotní pojišťovna. Vyšetření jsou ovšem limitovány, a to čtyřikrát za čtvrtletí a sedmkrát za rok. Ostatní vyšetření si následně již musí pár hradit sám. 

Léčba neplodnosti

Cena samotné léčby neplodnosti se liší dle zvolené metody. Hormonální stimulace by měla zajistit ovulaci, nicméně tento druh léčby si pár hradí sám. Cena je přibližně 60 – 100 Kč za balení tabletek. Inseminace neboli zavedení spermií do děložní dutiny je metoda používaná v případě malého počtu spermií, nebo spermií se sníženou pohyblivostí. Párům tuto léčbu hradí zdravotní pojišťovna pouze v případě, že žena je ve věku 18 až 39 let. Inseminace se může opakovat šestkrát za rok, přičemž každý další pokus si pár hradí opět sám. Cena za zákrok se pohybuje přibližně okolo 1 000 – 3 000 Kč. Metoda IVF umělého oplodnění vajíčka je hrazena pojišťovnou opět za předpokladu, že je žena ve věku 18 – 39 let. I využití této metody je omezeno na čtyři stimulované cykly ukončené embryotransferem. Jeden cyklus pro samoplátce vyjde na 60 000 – 80 000 Kč. Jedná se o orientační ceny, které se dále odvíjí od individuálního stavu páru a náročnosti léčby.