Kokořík mnohokvětý

Kokořík mnohokvětý

Latinský název: Polygonatum multiflorum

nespavost, menopauza, neplodnost, ateroskleróza, cholesterol, psychika, cukrovka, dezinfekce, tuberkulóza

Původ

Původním místem výskytu kokoříku mnohokvětého je oblast jižní, střední a severní Evropy, ale i Asie a Severní Ameriky. Jde tedy o poměrně rozšířenou léčivou rostlinu, která je známá téměř všude ve světě. Z dějin je známá hlavně z oblasti Číny, kde byla považována za jednu z nejdůležitějších léčivých bylin tradiční čínské medicíny. Číňané jí připisovali velkou důležitost a mimo jiné ji považovali i za elixír života.

Charakteristika

Kokořík mnohokvětý je lesní bylinou dorůstající do výšky 30-90 cm. Roste převážně v listnatých a smíšených lesích s těžkou vlhkou půdou bohatou na humus. Rdesno je odolnou rostlinou, které se mnohem lépe daří v chladném, až mrazivém počasí než ve vysokých teplotách. Je charakteristický svou rovným, obloukovitě zakřiveným, hladkým stonkem posetým hladkými listy dlouhými asi 15 cm. Z místa, kde se listy setkávají se stonkem, vyrůstají malé, přibližně 2 cm velké bílo-zelené převislé květy trubkovitého tvaru, které nemají žádnou vůni ani zápach. Po odkvětu se na jejich místě tvoří plody - bobule, které jsou typické svou modročernou barvou.

Sbíraná část

Sbíranou částí kokoříku je právě jeho plazivý kořen - oddenek, který obsahuje největší množství léčivých účinků.

Účinky

Kokořík mnohokvětý se používá při léčbě mužské impotence. Dokáže upravit činnost pohlavních orgánů a přispět ke kvalitnější, dřívější a výkonnější erekci, čímž zvyšuje pravděpodobnost potence.

Při problémech s pohlavními orgány je nápomocný i ženám - tlumí bolestivou menstruaci, hlavně ale zmírňuje příznaky menopauzy. Vyrovnává hladinu hormonů, zahání návaly horka a zimnice a přispívá tak k dosažení úplného klidu v tomto stresujícím období.

Jeho léčivé účinky mají výrazný vliv i na problémy se psychikou. Dokáže navodit vnitřní pohodu, klid a zároveň zmírňuje pocity úzkosti, paniky a zoufalství.

Kokořík mnohokvětý pomáhá i pacientům s cukrovkou. V takovém případě působí jako antidiabetikum a dokáže snížit hladinu nadbytečného množství cukru v krvi.

Účinky kokoříku mnohokvětého jsou podstatné i z pohledu jeho vnějšího užívání. Využívá se na dezinfekci hnisavých ran, puchýřů, ekzémů a také při léčbě různých zánětů. Působí uklidňujícím účinkem a urychluje proces hojení.

Upozornění

Při užívání kokoříku mnohokvětého je třeba dodržovat způsob dávkování. Častokrát totiž dochází k předávkování, kdy se léčivá rostlina chová toxicky. Tehdy dochází k podráždění trávicí soustavy, zvracení a jiným žaludečním problémům. Konzumace kokoříku mnohokvětého se nedoporučuje dětem a těhotným a kojícím ženám.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost kokoříku mnohokvětého v souvislosti s podáváním jiných typů léků a léčiv.