Jsou myomy příčinou neplodnosti?
Co jsou vlastně myomy? Měly by se jich ženy obávat? Mohou být příčinou neplodnosti? Než vám na tyto a další otázky odpovíme, začneme pěkně od začátku.
Základní fakta o myomech
Myom je nezhoubný nádor, který vzniká přeměnou hladké děložní svaloviny. Příčiny vzniku nejsou dosud objasněny. Má se za to, že zásadní vliv na vznik myomů mají především pohlavní hormony, věk a dědičnost.
Jak myomy poznáme?
Ptáte se, jak poznáte, že se ve vašem těle nachází myomy? Některé ženy nemají žádné příznaky a myomy odhalí až gynekolog při preventivní prohlídce. Jiné ženy zase mohou trpět silnějším a prodlouženým menstruačním krvácením, bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku, nadýmáním, zvětšením objemu břicha nebo častějším močením. Obvykle si, ale ženy tyto obtíže přímo s myomy nespojí. Proto je dobré u jakýchkoli výjimečných stavů navštívit gynekologa, aby odhalil případné onemocnění včas.
Jsou myomy nebezpečné?
Největší problém mohou myomy způsobit ženám, které se snaží otěhotnět. Myomy totiž mohou deformovat dělohu a tím způsobit opakované problémy nebo nemožnost těhotenství. Neplodnost způsobují především myomy vyklenující se do děložní dutiny. Myomy sice bezprostředně neohrožují život ženy, ale mohou způsobit úplnou neplodnost. Právě z tohoto hlediska je nutné je odhalit co nejdříve a okamžitě nastavit adekvátní léčbu. Lékař by měl vždy přihlédnout na věk ženy a na to, zda ještě plánuje miminko či nikoliv.
Jak se myomy léčí?
Myomy mohou vznikat i během těhotenství, a to nejčastěji v prvním trimestru. Takový průběh těhotenství i porod jsou považované za rizikové a je nutná zvýšená péče o nastávající maminku. V případě, že žena není těhotná, používá se buď chirurgická, nebo farmakologická léčba. U starších žen, které již netouží po dítěti, se často problémy s myomy řeší hysterektomií neboli chirurgickým odstraněním dělohy. V každém případě nevynechávejte preventivní prohlídky u svého gynekologa.
Pamatujte, že prevence je základ.