Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý

Latinský název: Plantago lanceolata

impotence, dýchací cesty, žaludek, kožní problémy, rány

Původ

Jitrocel kopinatý roste jako plevel na loukách, polích, pastvinách, v okolí lesů, v zahrádkách, mezích i na cestách. Je jednou z nejstarších bylin. Traduje se, že existoval už v době kamenné a společně s obilím se dostal do Asie a střední Evropy. První záznamy o této léčivé bylince pocházejí od Asyřanů. Slavný farmakolog starověku Dioskurides Pedanius před více než dvěma tisíci lety používal semena na zastavení průjmu a chrlení krve, kořen zase na zmírnění bolesti zubů a jako ústní vodu.

Charakteristika

Jitrocel se lidově nazývá psí jazyk. Je to trvalá bylina při zemi s růžicí listů, které jsou kopinatého tvaru. Ze středu růžice vyrůstá několik rýhovaných stonků vysokých 10 až 50 cm, zakončených malými žlutobílými kvítky. Plodem je dvojsemenná tobolka.

Sbíraná část

Bylinka kvete od května až do konce září. Listy se sbírají za pěkného počasí od června do srpna a suší se v tenkých vrstvách ve stínu, na suchém a dobře větraném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 stupňů. Usušená bylinka se skladuje ve skleněných dózách dobře uzavřených papírových či plátěných sáčcích nebo v papírových krabicích na tmavém místě.

Účinky

Jitrocel kopinatý má antibakteriální, protizánětlivé a také stahující účinky. Působí účinně při suchých zánětech horních cest dýchacích, tlumí dráždivý kašel, zlepšuje odkašlávání, zlepšuje dýchání, pomáhá při zahlenění průduškách, suchém kašli, černém kašli, astmatu i tuberkulóze plic.

Má detoxikační účinky, působí na odkyselení organismu, chrání proti virům, pročišťuje krev, prospívá lidem, kteří trpí chudokrevností, ve formě obkladu je nápomocný i při trombóze. Příznivě působí na tvorbu žaludeční šťávy, léčí zanícenou sliznici, žaludeční a dvanácterníkové vředy, zlepšuje trávení, pomáhá při poruchách trávení, přebytku žaludeční kyseliny, působí proti pálení žáhy, pomáhá při oslabených ledvinách, zabraňuje tvorbě kamenů ve žlučníku, zlepšuje jaterní a žlučníkové potíže. Také pomáhá při střevních potížích a hemoroidech.

Jitrocel je účinný i v oblasti impotence, zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů, a také ženám pomáhá při léčbě zánětlivých onemocnění pochvy.

Rostlinka je výborným pomocníkem i při léčbě kožních onemocnění. Léčí kožní záněty, popáleniny, modřiny, vyrážky, ekzémy, lišeje i štípance od hmyzu. Zabíjí bakterie, zastavuje krvácení a také pomáhá při bolestech hlavy. Tato léčivá bylinka se používá i v kosmetickém průmyslu. Jelikož má výborné chladící, antiseptické a stahující účinky, ideálně se hodí na péči o aknózní a mastnou pleť.

Upozornění

V případě jitrocele kopinatého nejsou známy žádná omezení při jeho užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat lidí trpících různými onemocněními.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost jitrocele s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší kontraindikace vyplývající z užívání této léčivé bylinky s jinými léky.