Jestřabina lékařská

Jestřabina lékařská

Latinský název: Galega officinalis

cukrovka, horečka, laktační krize, kožní problémy, epilepsie, imunitní systém, trávicí potíže

Původ

Jestřabina lékařská původně pochází z oblasti jižní Evropy a západní Asie, odkud se postupně rozšířila téměř do celého světa. Ne všude ji však najdeme jako volně rostoucí, i v našich teplotních podmínkách se například cíleně pěstuje jen z dovážených semen. Vyhovují jí zejména vlhká místa a méně prosvětlené lesy, kde nachází dostatek vlhkosti a tepla, ale zároveň je ukryta před přímým, horkým sluncem. V minulosti, hlavně v období kolem roku 1600 a velkých morových epidemií, byla považována za jednu z nejdůležitějších přírodních léků, stejně jako v případě výskytu vysokých horeček a různých dětských, v té době vážných onemocnění. Její vlastnosti pomáhající při léčbě cukrovky byly odhaleny až v roce 1914, což ještě více upevnilo význam této léčivé rostliny, která se v medicínské praxi používá dodnes.

Charakteristika

Jestřabina lékařská je vzácnou léčivou rostlinou, kterou díky její velmi pěknému vzhledu častokrát nacházíme i jako součást okrasných zahrad. Mezi její nejčastěji používané lidové názvy patří jestřábí hrách, jestřabina léčivá, kozí routa či štědrovec léčivý. Jde o rostlinu dorůstající do výšky 40 až 110 cm, která je typická svými fialovo-modrými nebo bílými květy a dutým, holým, podélně rýhovaným stonkem, který vyrůstá přímo z jejího plazícího se oddenku, a to hned v několika kusech. Podél stonku vyrůstá několik složitých listů kopinatého tvaru a různé velikosti - v průměru asi 1,5 až 5 cm. Její květy kvetou v době od července do srpna a po jejich odkvětu je nahradí suché hnědé lusky o velikosti 2 až 5 cm, s uloženými semeny uvnitř.

Sbíraná část

Pro dosažení léčivých účinků rostliny je na sbírání určena její nať a semena. Z natě sbíráme jen část, která ještě není zdřevnatělých a semena sbíráme až tehdy, když jsou už dokonale suché.

Účinky

Jestřabina lékařská je léčivá bylina, která pomáhá snižovat množství cukru v krvi. I díky tomu se považuje za účinný lék v boji proti cukrovce II. stupně. Jako jedna z mála léčivých rostlin se používá také v případě léčby u dětí, a to zejména v počátečním stadiu onemocnění.

Rostlina je účinným léčivem i v případě vysokých horeček při horečnatých onemocněních u dětí nebo i u dospělého člověka. V takovém případě příznivě působí na zvýšení pocení a snížení vysoké teploty na optimální úroveň.

Jestřabina lékařská se velmi často používá za účelem zlepšení činnosti mléčných žláz s cílem zvýšení tvorby mateřského mléka během laktační krize, jakož i ke správnému vývinu prsů u žen po porodu. Jako jedna z mála léčivých rostlin se tedy může konzumovat i během kojení, avšak je vždy třeba dbát na dávkování podle přesného doporučení ošetřujícího lékaře.

Léčivé účinky jestřabiny se používají také při léčbě ženských gynekologických problémů, a to zejména v případě nepříjemných vaginálních výtoků. Účinky rostliny pomáhají k opětovnému dosažení správné hladiny pH prostředí pohlavních orgánů.

Účinná je i při léčbě různých kožních onemocnění, zejména vyrážkovitého typu a ekzémech - snižuje pocit nadměrného svědění postižených míst. Zároveň urychluje i proces hojení, čímž současně snižuje i pravděpodobnost zjizvení postižených míst.

Jestřabina lékařská má velmi příznivý vliv i na správnou činnost trávicí soustavy a vyprazdňování. Pomáhá vyřešit problém líných střev, zácpy a celkově vede ke správnému fungování celého metabolismu.

Upozornění

V případě jestřabiny léčivé je třeba dbát maximální opatrnosti hlavně při sklizni, protože několik rostlin z téže čeledi se sobě až nápadně podobají. Mnohé z nich jsou však jedovaté a mohly by způsobit zdravotní potíže.

Kontraindikace

V případě užívání jestřabiny lékařské nejsou dosud známy žádné kontraindikace s užíváním jiných typů léků a léčiv. Jakékoliv pozorování nežádoucích účinků rozhodně konzultujte přímo s ošetřujícím lékařem.