Jeřáb ptačí

Jeřáb ptačí

Latinský název: Sorbus aucuparia

revma, žaludeční potíže, problémy s močovou soustavou, kardiovaskulární systém, hormonální problémy u žen, neplodnost, menstruace, menopauza, vysoký krevní tlak, cholesterol

Původ

Jeřáb ptačí má bohatou minulost, a to nejen díky svým léčivým účinkům, ale také díky pověrám o jeho magických vlastnostech, kterým věřili zejména staří Slované, Skandinávci a některé asijské národy. Ti k němu utíkali jako k ochraně před uřknutím a prokletím, a dokonce věřili, že dokáže léčit i neplodnost. Právě v zmíněných oblastech má jeřáb své původní kořeny a odtud se samozřejmě rozšířil téměř do celého světa.

Charakteristika

Jeřáb ptačí je mrazuvzdorný strom, který dokáže přežít téměř v jakémkoli prostředí či podnebí. Pro dosažení maximálního účinku léčivých plodů je však třeba zajistit dostatečný přísun slunečního záření. Dorůstá výšky asi 20 metrů a dožívá se přibližně 80 let. Jeho charakteristickým znakem je štíhlý, válcovitý kmen, který lemuje hladká, šedá kůra, ve vyšším věku nabývající načernalého, rýhovaného povrchu. Jeho koruna je plná lichozpeřených listů. Strom kvete v období od května do června světle žlutě, nepříjemně zapáchajícími květy. Po odkvětu na místech květů vznikají plody malvice, které jsou typické svou výraznou, jasně červenou barvou. Jeho plody jsou již z dálky velmi dobře viditelné a lákavé, přesto, že obsahují vysoké zásoby vitamínu C, pro člověka jsou v syrovém stavu nejen nestravitelné, ale dokonce jedovaté.

Sbíraná část

Léčivou částí jeřábu ptačího jsou zejména jeho plody, které sbíráme v období od září do listopadu, když jsou dostatečně měkké. Díky léčivým účinkům se však kromě plodů sbírá i květ a také listy, které sbíráme převážně v průběhu května.

Účinky

Jeřáb ptačí se využívá u žen v případě menstruačních a klimakterických potíží. Jeho květy totiž obsahují látky podobající se ženským hormonům, díky čemuž přispívají k jejich ustálení a opětovnému navození hormonální rovnováhy v ženském organismu. Stimulují i činnost vaječníků, díky čemuž se daří řešit potíže s neplodností.

Léčivé látky jeřábu ptačího pomáhají i při silné a nepravidelné menstruaci. Pomáhají zmírnit silné krvácení a ulevit při bolestech, kterými je ve většině případů krvácení doprovázeno. Účinným je i v případě problémů přicházejících v období menopauzy - dokáže navodit vnitřní pohodu a zahnat pocity úzkosti, ale zároveň urychlit procesy v organismu a dospět tak k rychlejšímu překonání tohoto náročného období.

Jeřáb ptačí a jeho léčivé účinky se využívají i při zmírňování problémů trávicí soustavy a při jakémkoliv druhu žaludeční nevolnosti. Stejně pomáhá při léčbě průjmů, při zmírňování problémů vyplývajících z celiakie, při regulaci a správném zahušťování stolice, jakož i při podpoře peristaltické funkce střev.

Jeřáb je účinným lékem i při problémech močové soustavy. Nejenže působí močopudně a tím i preventivně, ale pomáhá i při chronických onemocněních močových cest, při vyplavování drobných močových kamenů a písku, jakož i při zmírňování bolestí spojených s tímto onemocněním.

Upozornění

Plody jeřábu ptačího obsahují řadu léčivých účinků, avšak lidé je jsou schopni strávit až po tepelné úpravě plodů. Za syrového stavu jsou nejedlé, ba dokonce jedovaté. V takové formě způsobují podráždění sliznice žaludku a střev, způsobují nevolnost, zvracení, poškození ledvin a při překročení určitého zkonzumovaného množství způsobují otravu organismu.

Užívání jeřábu ptačího může rovněž způsobovat zvýšenou srážlivost krve, proto se nedoporučuje těm, kteří mají sklon k tvorbě trombóz. Stejně způsobuje nadměrnou tvorbu žaludečních kyselin, což se může projevit i častějšími a intenzivnějšími průjmy a zředěnou stolicí.

Kontraindikace

Doposud nebyla zjištěna žádná nesnášenlivost mezi účinky jeřábu ptačího a jinými léky či léčivy. V případě jakýchkoliv pochybností však užívání konzultujte přímo s ošetřujícím lékařem.