Jehlice trnitá

Jehlice trnitá

Latinský název: Ononis spinosa

močové cesty, ledvinové a žlučníkové kameny, hemoroidy, revma, vysoký krevní tlak, obezita, neplodnost

Původ

Jehlice trnitá je léčivý polokeř původně pocházející z oblasti Pákistánu, který se postupně rozšířil i do oblasti Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ve světě léčivých rostlin je známá už od starověku. Ve středověku se její účinek překlopil spíše do oblasti alchymie a čarodějnictví. Na pročištění krve, kvůli čemuž se využívá dodnes, ji používali již staří Řekové a Římané.

Charakteristika

Jehlice trnitá, lidově nazývaná také jako babí hněv, je léčivý keř dorůstající do výšky asi 1 m. Pro svůj růst má v oblibě suché, teplé, slunečné prostředí a najdeme ji například i v oblasti podhorských luk. Rozvětvené zdřevnatělé stonky vyrůstají z kořene přímo ze země a jsou posety tvrdými, stejně zdřevnatělými trny. Po pevných, místy zdřevnatělých stoncích vyrůstají trojčetné, pilovité listy. Jehlice kvete růžovými, podlouhlými květy od června do září, na jejichž místech po odkvětu vzniká plod - chlupatý lusk velikosti asi 1 cm.

Sbíraná část

Předmětem sběru jehlice trnité je hlavně kořen, ne však vedlejší kořeny, ale hlavní, velký kořen, který sbíráme mimo kvetoucí období rostliny. Kromě toho se sbírá i lodyha. Obě části je třeba důkladně usušit.

Účinky

Účinky jehlice trnité se využívají hlavně při onemocněních močových cest. Jelikož působí močopudně, pročišťuje močové cesty, léčí záněty ledvin, rozpouští ledvinové a žlučníkové kameny. Přispívá i k detoxikaci organismu a zajišťuje důkladnější proces látkové přeměny v těle.

Podstatným důvodem využití jehlice trnité je i její pozitivní vliv na neplodnost. Přispívá ke správnému fungování ženských genitálií a zvyšuje jejich funkčnost. Díky tomu se využívá při nápravě jejich činnosti s cílem navrátit schopnost otěhotnět.

Jehlice trnitá je účinnou i v případě hubnutí. Pomáhá lepšímu spalování tuků a kromě toho blokuje nadměrnou chuť k jídlu, čímž pomáhá při formování postavy, snížení hmotnosti a zabraňuje vzniku obezity.

Při užívání jehlice trnité dochází ke zlepšení činností více funkcí v rámci organismu. Látky této bylinky upravují činnost žláz s vnitřní sekrecí a lymfatického oběhu. To působí na detoxikaci organismu a také na pročištění krve a pleti, díky čemuž se kvalita kůže zlepšuje.

Upozornění

Užívání jehlice trnité se nesmí používat dlouhodobě a ani v nadměrných dávkách. V takovém případě totiž dochází k výskytu nežádoucích vedlejších účinků. Rovněž se nedoporučuje konzumovat těhotným a kojícím ženám a ani dětem. Její konzumaci je proto třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace

Žádná nesnášenlivost mezi užíváním jehlice trnité a jiných léčiv se dosud nepotvrdila. V případě jakéhokoliv podezření však situaci konzultujte přímo s ošetřujícím lékařem.